Descrierea postului de scriitor de marketing

În domeniul marketingului, unii profesioniști sunt singurii responsabili pentru redactarea, editarea, corectarea și proiectarea literaturii de marketing și a materialelor. Scriitorii de marketing se specializează în producerea de broșuri, invitații, comunicate de presă, manuale tehnice, pagini web online și o varietate de alte materiale de marketing. Companiile utilizează acest material pentru a vinde produse, pentru a-și educa clienții și pentru a-și promova brandul către noi perspective.

$config[code] not found

Funcţie

Scriitorii de marketing sunt responsabili pentru crearea și producerea materialelor promoționale și a publicațiilor de marketing ale companiei. De la lansările de produse la campaniile de vânzări, scriitorii de marketing dezvoltă instrumente de vânzări, cum ar fi fișele de date, studii de caz ale clienților, lucrări de alb și prezentări de vânzări pentru atragerea de perspective și creșterea vânzărilor. De asemenea, scriitori de marketing scriu buletine de știri interne și de clienți, sondaje, scripturi de webinar, broșuri corporative și manuale de formare. Acești profesioniști au pus împreună calendare și conținuturi editoriale pentru blogurile companiei și pot posta conținut pe site-uri de socializare.

Educaţie

Angajatorii caută candidați care dețin o diplomă de licență în marketing, comunicare, jurnalism, engleza sau un minor similar. Pentru a se pregăti pentru o carieră de marketing, studenții pot lua cursuri în materie de principii de marketing, publicitate, scriere creativă, scriere în reviste, studii media și editare. Unii angajatori preferă candidații cu diplomă de masterat sau MBA, în funcție de nivelul poziției. Este de ajutor pentru studenți să lucreze ca un intern în timpul colegiu sau să înceapă să scrie poziții cu reviste campus și ziare, în scopul de a construi experiența lor de lucru pentru posturi full-time.

Aptitudini

Profesioniștii din această funcție trebuie să aibă competențe superioare de scriere, editare și corectare, deoarece sunt responsabili pentru scrierea publicațiilor de marketing ale departamentului și a materialelor promoționale. De asemenea, scriitorii de marketing ar trebui să fie prezentatori eficienți și să lucreze bine cu diferite personalități și departamente funcționale. În plus, angajatorii se așteaptă ca candidații să poată scrie conținut de marketing pentru diverse media, inclusiv reviste, site-uri web, bloguri și site-uri de rețele sociale. Profesioniștii în marketing trebuie să fie ascultători excelenți, energici, flexibili și bine organizați.

Salariu

Potrivit unui raport din iunie 2010 Indeed.com, salariul mediu pentru scriitorii de marketing american a fost de 64.000 de dolari pe an. SimplyHired afirmă că salariul mediu pentru scriitorii de marketing a fost de 63.000 dolari în iunie 2010. Salariile anuale pentru rol fluctuează pe baza unor factori cum ar fi regiunea geografică, experiența și nivelul de educație, mărimea angajatorului și industria. De exemplu, scriitorii de marketing din New York au obținut un salariu mediu de 74.000 dolari, conform SimplyHired.

Potenţial

Biroul de Statistică a Muncii (BLS) afirmă în raportul său, "Manualul pentru Perspective Ocupaționale, Ediția 2010-2011", că profesioniștii de marketing cu grad de colegiu, comunicare puternică, abilități creative și computerizate și experiență semnificativă în muncă vor avea cele mai bune oportunități de angajare până în anul 2018. Se estimează că locurile de muncă din domeniu vor crește cu 12%, deși se estimează că numărul solicitanților de locuri de muncă va depăși numărul de deschideri disponibile. In plus, BLS estimeaza ca expansiunea economica si cresterea activitatii pe piata vor conduce cererea pentru profesionistii de marketing care au cunostinte despre ultimele tendinte si metodologii de marketing.

2016 Informații salariale pentru managerii de vânzări

Managerii de vânzări au obținut un salariu mediu anual de 117.960 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii de vânzări au câștigat un salariu de 25 de percentile de 79.420 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 168.300 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 385.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manager de vânzări.