Descrierea postului pentru contabili Trust

Un trust este un acord legal în care un specialist gestionează bunurile unui beneficiar de încredere sau mandatar. Un contabil fidel înregistrează tranzacții de încredere și întocmește situații financiare care respectă acordurile de încredere, regulamentele de reglementare, practicile din industrie și principiile contabile. Acest specialist are de obicei o diplomă de licență sau un nivel mai înalt de educație în contabilitate, finanțe, investiții sau drept fiscal și poate fi un contabil public autorizat (CPA).

$config[code] not found

Funcţie

Un contabil fiduciar înregistrează încasările și plățile în numerar ale trustului și pregătește periodic situații financiare "echitabile" și complete care respectă principiile contabile general acceptate, legile privind încrederea, cerințele de reglementare și practicile din domeniu. ("Târg" înseamnă corectă și obiectivă în terminologia contabilă.) Înregistrările complete ale trustului includ patru situații financiare: o situație a poziției financiare - sau bilanțul contabil; o declarație de profit și pierdere; o situație a fluxurilor de trezorerie; și o declarație a capitalului mandatarului. Un specialist în finanțarea trusturilor asigură, de asemenea, că procesele de înregistrare financiară ale unui trust sunt adecvate și "eficiente" - adică funcționale.

Caracteristici

Nivelul de compensare al unui contabil încrezător depinde de dimensiunea trustului, de numărul de beneficiari, de formarea academică, de experiență și de industrie. Salariul mediu median al grefierilor contabili de încredere a fost de 32.510 dolari în 2008, primele 10% câștigând mai mult de 49.260 de dolari, iar cele mai bune 10% câștigând mai puțin de 20.950 dolari, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Un contabil fiduciar care deține o certificare profesională, cum ar fi un CPA sau un analist financiar calificat, câștigă mai mult decât media profesioniștilor. Salariul mediu anual al acestor profesionisti a fost de 59.430 dolari in 2008, cu 10% mai putin castigand mai putin de 36.720 dolari, iar primele 10% au castigat mai mult de 102.380 dolari, a raportat Biroul de Statistica a Muncii.

Tipuri

Un contabil fiduciar poate fi un CPA care lucrează pentru o firmă de contabilitate publică sau care furnizează servicii de contabilitate sau de audit unei bănci sau unei firme de avocatură. Un contabil fiduciar poate lucra și într-o agenție guvernamentală, cum ar fi Rezerva Federală sau Comisia pentru Valori Mobiliare (SEC). De asemenea, acest specialist ar putea să consilieze un mandatar cu privire la strategiile de economisire a impozitelor sau să întocmească situații financiare încrezătoare care respectă regulile contabile.

Interval de timp

Un contabil fiduciar are în mod obișnuit o săptămână de lucru standard de 40 de ore, însă poate lucra periodic mai mult timp pentru a ajuta la procedurile de închidere lunară de încredere și la depunerea declarațiilor de reglementare, cum ar fi depunerile SEC și Internal Revenue Service.

Geografie

Un contabil fidel trăiește, de obicei, într-un oraș sau în suburbii, dar poate călători periodic pentru a se întâlni cu administratori. De exemplu, un mandatar din New Jersey poate vizita un beneficiar de încredere din Colorado Springs, Colo., Pentru a confirma plăți mari în numerar care depășesc 1 milion de dolari pe parcursul unui trimestru.