Paralegal Manager Responsabilități

Oficiile care angajează mai mult de două paralegali deseori desemnează un manager care să supravegheze personalul de la paralegal. Acest manager de paralegal, adesea un membru al personalului de paralegal cu capacități de conducere, poate fi responsabil de managementul departamentului general și de resursele umane, precum și de productivitatea și profitabilitatea globală a programului paralegal al unei firme.

Responsabilități de management

Un manager de paralegal are nevoie de abilități bune de comunicare, nu numai pentru a interacționa cu personalul paralegal, ci și pentru a servi ca o legătură între paralegal și avocat. Managerul de paralegal este responsabil pentru atribuirea proiectelor, coordonarea fluxului de lucru, gestionarea facturării și monitorizarea operațiunilor zilnice. De asemenea, aceștia pot fi responsabili pentru întreținerea și pregătirea bugetului departamentului.

$config[code] not found

Resurse umane Responsabilități

Managerii de paralegal ocupă, de asemenea, un rol de resurse umane. Ei sunt responsabili pentru recrutarea, angajarea și instruirea noilor paralegali. Aceștia pot efectua evaluări ale angajaților și revizuiri salariale, pot rezolva probleme de personal sau disciplinare și pot impune respectarea legislației muncii sau a legislației muncii. În plus, managerii de paralegal oferă formare continuă și dezvoltare profesională a personalului.

Productivitate și profitabilitate

Mulți manageri de paralegal sunt implicați în planificarea pe termen lung a firmei. Aceștia ar putea colabora cu avocatul și cu ceilalți membri ai personalului pentru a stabili obiective și bugete anuale. Aceasta ar putea include furnizarea de analize de rentabilitate ale departamentului de paralegal, promovarea utilizării personalului paralegal și sugerând modalități de utilizare eficientă și eficientă a personalului.

Experiență de fond

Multe posturi de manager paralegal sunt ocupate de membri ai personalului paralegal care prezintă potențialul de conducere. Asociația Internațională de Management al Paralegalului sugerează că mulți paralegali posedă deja abilitățile de management necesare pentru rolul managerului de paralegal. Ei au experiența paralegal necesară, educația și certificarea. De asemenea, ei au experiență în colectarea datelor, organizarea de informații și pregătirea rapoartelor.