Descrierea postului de călăreț

Headhunters (cunoscuți și sub denumirea de recruitori executivi) sunt reținuți de firme profesionale (cum ar fi firme de contabilitate și de avocatură), corporații și entități guvernamentale pentru a găsi persoane cu înaltă calificare și educație pentru diferite locuri de muncă sau funcții. Recruitele executive folosesc o varietate de tehnici pentru a-și asigura clienții și pentru a găsi candidați calificați pentru căutarea lor.

Headhunting / Executive Recruiting Firms

Headhunters lucrează în mod obișnuit în ceea ce este cunoscut sub numele de firme de recrutare executivă sau de căutare executivă. Aceste firme pot fi specialiști (care lucrează cu o profesie, cum ar fi actuari, asistenți sau ingineri) sau generalisti (care lucrează cu o varietate de profesii). Firmele de tip generalist ar putea avea recrutorii să-și concentreze atenția într-o zonă sau o profesie bazată pe propria experiență de muncă și pe background. De exemplu, un fost bancher poate fi încadrat ca recrutor în domeniul contabilității, finanțelor și al serviciilor bancare.

$config[code] not found

Asigurarea clienților

Similar altor firme profesionale, headhunters trebuie să găsească clienții la serviciu. Clientii de vanatori de cai variaza in functie de specialitatea firmei. Acestea pot fi spitale, avocați, instituții financiare, districte școlare sau non-profit. Headhunters utilizează o varietate de tehnici pentru a-și asigura clienții. Aceasta include crearea de rețele cu organizații profesionale, apeluri la rece, rețele sociale și publicitate.

Retainer sau contingență

Headhunters sunt angajați pe o bază de reținere sau de urgență. Cu un agent de reținere, capul este recrutorul exclusiv pentru acea poziție sau organizație. Este adesea plătit un agent de reținere (sau o plată în avans) la momentul încheierii contractului și apoi soldul în momentul în care căutarea de locuri de muncă este finalizată. Cu un contract de urgență, capul de vânătoare poate sau nu poate fi singurul recrutor pentru acea companie sau poziție. Într-un acord de urgență, managerul de mașini sau firma este plătit numai atunci când un candidat a fost găsit și angajat.

Găsirea candidaților

Odată ce un cățărător a fost reținut pentru a-și ocupa o poziție, atunci trebuie să înceapă o căutare a candidatului potrivit. Pentru a găsi candidatul, captivatorii folosesc o serie de surse. Unii pot publica anunțuri pe diferite site-uri Internet sau pot publica anunțuri în reviste sau publicații profesionale. Se pot face apeluri și la asociați sau la alții pentru a solicita trimiteri potențiale.

Screening / prezentarea candidaților

Candidații potențiali sunt examinați de către cap de lovit înainte de a fi prezentate clientului. Cel mai adesea acest lucru se face printr-o revizuire a CV-ului, împreună cu un interviu telefonic. Pot exista mai multe întâlniri telefonice înainte ca un candidat să fie prezentat clientului.

Dupa ce a gasit mai multi candidati puternici, headhunter-ul va trimite acreditarile candidaților la client. La solicitarea clientului, managerul va programa un prim interviu. Adesea, acesta este un interviu telefonic și, dacă clientul este interesat, va fi programată o întâlnire față în față.

Urmărirea / închiderea ofertei

În cele din urmă, headhunter-ul va acționa ca o legătură între potențialul angajat și angajator. Adesea, un cap de cap poate fi nevoit să depășească obiecțiile de la una sau ambele părți. Acest lucru ar putea implica lucrul cu ambele pentru a ajunge la un acord privind chestiuni precum salariul sau beneficiile.

Cerințe de lucru / mediu de lucru

Headhunters cel mai adesea lucrează într-un birou. Cu toate acestea, deoarece o mare parte din munca lor se face prin Internet și telefon, unii pot telecommute (sau de lucru de la domiciliu).

Recrutarea executivă este un domeniu extrem de competitiv. Adesea, există mulți călăreți care se luptă pentru același contract sau același candidat. În consecință, cei interesați în acest domeniu trebuie să fie harnici, plecați, orientați către vânzări și ambițioși. Experiența în specialitatea în care doresc să recruteze este benefică, dar nu este necesară. De asemenea, este utilă o experiență în domeniul resurselor umane, al vânzărilor, al relațiilor publice, al educației sau al unui domeniu similar.