Descrierea postului pentru un executiv de producție

Un director de producție este un profesionist care supraveghează și dirijează o întreagă operațiune de producție pentru o organizație de producție. Acești profesioniști asigură calitatea și rentabilitatea produselor generate în procesul de producție.

Denumirea funcției

Un executiv de producție este adesea referit ca un ofițer de șef de producție într-o mare organizație de producție. Alte titluri de locuri de muncă pentru acest rol includ manager de producție industrială, vicepreședinte de producție sau director de producție.

$config[code] not found

calificări

În majoritatea cazurilor, acești profesioniști se îndreaptă în acest rol după mulți ani de experiență într-un mediu de producție. Majoritatea angajatorilor necesită cel puțin o diplomă de licență într-o disciplină legată de producție, cum ar fi tehnologia industrială sau ingineria.

responsiblities

Direcționarea operațiunilor de producție cuprinde coordonarea personalului de producție și a echipamentelor utilizate pentru procesul de fabricație. Aceasta include gestionarea bugetului financiar și dezvoltarea metodelor de îmbunătățire a calității și eficienței. Acești profesioniști asigură, de asemenea, că orice probleme sau probleme care pot apărea sunt reparate în mod eficient pentru a îndeplini obiectivele de ieșire ale organizației.

Salariu

Salariul poate varia pentru această ocupație în funcție de titlul postului. Începând cu luna iulie 2010, CBSalary a enumerat un salariu mediu național de 105.919 dolari pe an pentru un ofițer de producție șef și 101.462 dolari pe an pentru un director de producție.

2016 Informații salariale pentru manageri de producție industrială

Managerii de producție industrială au obținut un salariu mediu anual de 97.140 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii producției industriale au câștigat un salariu de 25 de percentile de 74.670 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 127.590 dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în Statele Unite au fost angajați 170,600 de persoane ca manageri de producție industrială.