Descrierea postului unui manager de parc

Există mai mult de 1,5 milioane de acri de parc urban în Statele Unite, potrivit The Trust for Land Public. Ca și în cazul sistemelor de stat mai mari și al parcurilor naționale, parcurile urbane au responsabilitatea de a gestiona publicul și mediul înconjurător. Managerii parcurilor sunt responsabili de gestionarea acestor misiuni, adesea contradictorii, precum și de alte sarcini.

Inspectarea parcului

Un manager de parc supraveghează angajații care se ocupă de servicii de întreținere și de agrement într-un parc sau un centru de agrement. El inspectează parcul pentru a vă asigura că totul este menținut și face note sau recomandări pentru îmbunătățiri. Inspectarea parcului include verificarea clădirilor, a zonelor de picnic, a drumurilor, a traseelor ​​și a gardurilor. Managerii de parcuri pregătesc, de asemenea, rapoarte scrise despre activitățile din parc, precum și informații despre buget și căutând modalități de îmbunătățire a serviciilor pentru clienți.

$config[code] not found

Management, Regulament Cunoștințe

Managerii parcurilor trebuie să fie la curent cu orice ordonanțe locale și federale și reglementări care afectează parcul. De asemenea, trebuie să știe cum să supravegheze, să organizeze și să gestioneze un program de activități recreative. O înțelegere aprofundată a diferitelor stiluri de conducere este necesară pentru managerii de parcări. De asemenea, ar trebui să fie conștienți de cel mai bun mod de gestionare a resurselor naturale din parc.

Bachelor's Needed

Majoritatea managerilor de parcuri au o diplomă de licență în parcuri și recreere, studii de agrement sau recreere în aer liber. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, o diplomă în orice domeniu artistic liberal ar putea fi suficientă pentru managerii de parc care lucrează în sectorul privat. Cantitatea de experiență necesară depinde de mărimea orașului în care funcționează un manager de parc. Orașul Phoenix necesită trei ani de experiență de supraveghere pentru managerii de parcări. Departamentul de administrație din Iowa, pe de altă parte, necesită un an de experiență în parc pentru un manager de parc.

Certificare o opțiune

Asociația Națională de Recreere și Parcuri oferă un examen de certificare a locurilor de muncă profesionale și tehnice în parcuri. Locurile de muncă nu necesită neapărat certificarea de către NRPA, deși asociația spune că oferă mai multe opțiuni de avansare în carieră. Cerințele pentru examen includ cel puțin una dintre următoarele: o diplomă de licență într-o zonă de recreere sau conexe dintr-un program acreditat; orice diplomă de licență combinată cu trei ani de experiență în parc cu normă întreagă; sau cinci ani de experiență cu normă întreagă în parcuri. Trebuie să urmați cursuri de formare continuă și teste pentru a vă păstra certificarea.

Creșterea locurilor de muncă

Creșterea locurilor de muncă în domeniul recreerii este estimată a fi medie, la 14% până în 2022, potrivit Biroului Statistic al Muncii. Creșterea va fi ajutată de numărul de tineri combinați cu persoanele în vârstă care au mai mult timp liber.

2016 Informații salariale pentru lucrătorii de recreere

Lucrătorii de recreere au obținut un salariu mediu anual de 23.870 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La un nivel scăzut, lucrătorii din domeniul recreației au câștigat un salariu de 25 de percentile de 19.780 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 31.310 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 390.000 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca lucrători de recreere.