Descrierea postului de scriere a procedurii

Un scriitor de proceduri sau scriitor de politici și proceduri colaborează cu departamentul de management și cu departamentul de resurse umane pentru a elabora un manual de procedură pentru o firmă. Manualul poate descrie standardele comportamentului angajaților și procedurile operaționale formale. Acest manual ajută la instituționalizarea codurilor de conduită sau a metodelor operaționale. Este folosit pentru a instrui angajații, a-și ghida deciziile și pentru a asigura funcționarea companiei într-o manieră mai uniformă.

$config[code] not found

Responsabilitatile locului de munca

Un scriitor de politică se întâlnește cu liderul și selectează membrii fiecărui departament sau grup de afaceri și dobândește cunoștințe aprofundate cu privire la operațiunile și procedurile fiecărei unități. Lucrând independent, el scrie apoi un manual care descrie pașii și cerințele fiecărei proceduri. Uneori, manualul poate include îmbunătățiri ale modificărilor procedurilor curente.

După terminarea procesului, autorul politicii prezintă manualul persoanelor desemnate să îl aprobe. Șefii conducerii și departamentelor discută manualul și orice schimbări pe care le propune. Odată aprobat, scriitorul face modificări la versiunea preliminară după cum este necesar. Scriitorul politicii poate apoi să colaboreze cu departamentul de formare pentru a ajuta angajații să înțeleagă și să implementeze modificările necesare.

posibilităţi

În multe cazuri, firmele desemnează un membru al departamentului de resurse umane sarcini suplimentare ca scriitor de proceduri. O persoană care caută un loc de muncă cu normă întreagă ca scriitor de politici și proceduri trebuie să se concentreze asupra pozițiilor cu guvernul sau alte instituții foarte mari. Scrierea tehnică, fabricarea manualelor de echipamente sau a instrucțiunilor de operare poate oferi o cale alternativă de carieră care utilizează abilități foarte asemănătoare.

Proiectatorii de proceduri prospective ar putea lua în considerare posibilitatea de a învăța mai multe despre profesie și oportunități de angajare prin intermediul Societății pentru Managementul Resurselor Umane.

Experiență și abilități

Procedura de scriere necesită cunoașterea procedurilor generale de afaceri, cum ar fi contabilitatea, resursele umane, vânzările și marketingul. În plus, scriitorul trebuie să posede sau să obțină cunoștințe aprofundate cu standardele și metodele specifice industriei sau firmei.

Scrierea reprezintă abilitatea primară, desigur, astfel încât solicitanții de locuri de muncă trebuie să posede compoziții superioare și abilități de editare. Abilitățile esențiale suplimentare includ capacitatea de a asculta bine și de a câștiga credibilitatea față de ceilalți.

Cerințe educaționale

Mulți angajatori au nevoie de grade de patru ani pentru scriitorii de proceduri potențiali. O diplomă de licență în limba engleză sau de gestionare a resurselor umane poate servi ca un fond academic excelent pentru cei interesați în acest domeniu de carieră.

Salariu

Editorii de politici și de procedură angajați în Statele Unite câștigă un salariu mediu anual de 62.000 de dolari, potrivit lui Indeed.com începând cu anul 2010. Biroul american de Statistică a Muncii proiectează perspectivele de muncă pentru manageri și specialiști în domeniul resurselor umane, la 2016.