Descrierea postului unui specialist în revendicări

Atunci când o persoană depune o plângere la o societate de asigurări, revendicarea specialiștilor obține mingea rulând pentru rezolvarea financiară. Specialiștii procesează reclamațiile și negociază așezările referitoare la automobile, viață, locuință, sănătate și asigurări de afaceri. Obligațiile specifice ale acestora variază în funcție de tipul de asigurare, dar gestionarea conturilor client înainte, în timpul și după depunerea unei cereri este principala responsabilitate.

$config[code] not found

Datorii generale

Atunci când o cerere de asigurare este depusă, un specialist în reclamații înregistrează informațiile despre client, verifică acoperirea și determină beneficiile sau compensațiile admise. Acest proces ar putea implica vizite în teren, interviuri sau cercetare pentru a determina validitatea revendicării. Specialiștii urmăresc clienții și asigurătorii să rezolve problemele și să discute motivele pentru creanțe reduse sau neplătite. Revendicările specialiștilor trebuie, de asemenea, să compună rapoarte și să comunice în mod regulat cu supraveghetorii și managerii cu privire la starea reclamațiilor. Deoarece reglementările privind asigurările se schimbă, revendicările specialiștilor trebuie să rămână la curent cu legile locale, de stat și federale care afectează modul în care își desfășoară activitatea.

Abilități și cunoștințe

Reprezentanții revendicărilor trebuie să fie exacți în atribuțiile lor. Acestea trebuie să trateze clienții în mod echitabil și echitabil, dar și să se asigure că reclamațiile sunt legitime și rezonabile. Pentru a face acest lucru, se cere ca specialiștii să cunoască politicile și procedurile companiei în interiorul și în afară. Acestea trebuie să cunoască detaliile verificării reclamațiilor, procesării plăților, soluționării litigiilor și detectării fraudei. Deoarece asigurarea este o afacere orientată spre servicii, revendicările specialiștilor au nevoie de abilități interpersonale și de comunicare pentru a servi clienții într-un mod tact și diplomatic. Abilitățile de comunicare scrisă sunt, de asemenea, importante, precum și matematica de bază și abilitatea de a utiliza calculatoare.

Educaţie

O diplomă de liceu sau un echivalent vă poate ajuta să obțineți piciorul în ușă ca specialist la cererile de intrare. Mulți angajatori preferă angajarea persoanelor cu diplomă de licență într-un domeniu conex, cum ar fi afaceri sau contabilitate. O combinație de educație și experiență poate fi considerată în locul unei diplome. Unii angajatori și guvernele de stat solicită ca specialiștii în revendicări să obțină licență. Specialiștii trebuie să ia și să treacă un examen de stat pentru a primi o licență, dar cerințele variază de la stat la stat.

Salariile și mediul de lucru

Salariul mediu anual pentru specialiștii în revendicări - inclusiv adjuncții de creanțe, evaluatori, examinatori și anchetatori - este de 59.960 dolari, potrivit datelor Bureau of Statistics Statistics 2012. Responsabilitățile locului de muncă, locurile de muncă, anii de experiență și ocuparea forței de muncă influențează salariile pentru specialiștii în revendicări. Pentru salariile pe care le primesc, mulți specialiști spun că petrec cea mai mare parte a zilei de lucru într-un mediu de birou care examinează informații și date. Unii specialiști călătoresc în locațiile clientului pentru a evalua și examina daunele sau pierderile.