Descrierea postului pentru președintele unui lanț major de restaurante

Președintele unui lanț major de restaurante poate fi, de asemenea, proprietarul, fondatorul sau directorul executiv (CEO). El asigură direcția generală de marketing, gestionează operațiunile și asigură atingerea obiectivelor de afaceri. În timp ce președintele colaborează cu alte direcții executive și conduce, el raportează de obicei consiliilor de administrație ale companiei.

Set de calificare

Președinții marilor lanțuri de restaurante au, de obicei, o vastă experiență de muncă în industria alimentară. Acestea ar trebui să posede abilități de comunicare, de luare a deciziilor, de rezolvare a problemelor, de conducere și de conducere. Deși nu este o cerință de loc de muncă, unii directori de top obțin o acreditare de management prin programe stabilite de Institutul de Manageri Profesioniști Atestați.

$config[code] not found

responsabilitati principale

Președinții direcționează și supraveghează operațiunile, marketingul și aspectele financiare ale restaurantelor lor, dar nu realizează ele însele munca zilnică. Rolul lor este să se concentreze asupra funcțiilor strategice sau a ideilor care trebuie planificate în prezent pentru a aduce beneficii companiei în viitorul apropiat. Președinții stabilesc liniile de produse, formează parteneriate, precizează caracteristicile de diferențiere și stabilesc în cele din urmă viziunea și strategia companiei.

Drepturi secundare

Președintele unei companii este responsabil pentru stabilirea tonului la locul de muncă și pentru construirea unei culturi eficiente. El angajează, incendiază și conduce o echipă de conducere, care conduce alte echipe care efectuează operațiunile zilnice. În plus, președintele stabilește bugetele și determină viitorul noilor proiecte. El decide dacă trebuie deschisă o potențială locație de bani sau dacă un proiect care pierde venituri ar trebui închis.

Informații generale

Biroul de Statistică al SUA arată că ocuparea forței de muncă a directorilor executivi va crește cu 5% între 2010 și 2020. Perspectivele ar trebui să fie cele mai bune pentru cei cu experiență în industrie și educație avansată. Mulți președinți obțin o diplomă de licență în administrarea afacerilor, deși nu sunt obligatorii cerințele educaționale.