Descrierea postului de inginer de date

Inginerii de date ajută firmele să îmbunătățească eficiența sistemelor de procesare a informațiilor. Ei, de asemenea, de cercetare, proiectarea și testarea software-ul companiei de gestionare a datelor, asigurându-se că îndeplinește cerințele de afaceri și practicile din industrie.

Sarcini

Un inginer de date studiază cele mai recente instrumente de inginerie software, supraveghează construcția unor seturi de date precise și pe scară largă și efectuează cercetări de baze de date pentru a recomanda modalități de îmbunătățire a calității datelor. De asemenea, ia decizii și rezolvă probleme și comunică cu superiorii, colegii și subordonații.

$config[code] not found

Aptitudini, instrumente și tehnologii

Potrivit portalului de resurse de locuri de muncă O * Net OnLine, un inginer de date trebuie să aibă abilități de comunicare eficiente, o viziune bună, cunoștințe de programare solide și o experiență matematică. Adesea interacționează cu servere de computer de vârf, cu testare de circuite integrate și cu software de dezvoltare orientat pe obiecte, cum ar fi C ++ și Sun Microsystems Java.

Educație și câștiguri

O poziție de inginer de date necesită de obicei o diplomă de licență în domeniul informaticii sau al ingineriei electrice. Cu toate acestea, angajatorii preferă adesea candidații cu diplome de master pentru rolurile principale. Salariul mediu anual pentru un inginer de date a fost de 90.000 de dolari începând cu anul 2010, potrivit site-ului de date privind cariera.

2016 Informații salariale pentru inginerii nucleari

Inginerii nucleari au câștigat un salariu mediu anual de 102.220 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La nivel inferior, inginerii nucleari au câștigat un salariu de 25 de percentile de 82.770 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 124.420 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 17.700 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca ingineri nucleari.