Descrierea postului unui DJ

Există o varietate de jockeți de disc, dar toți au același scop în minte - de a distra. DJ-ul adaugă ambianță unui club de noapte sau eveniment. Fiind un DJ poate fi urmărit ca un hobby sau ca o carieră și, deși tehnologia modernă a făcut mai ușor să devii un DJ, este nevoie de mai mult decât un echipament muzical pentru a obține rezervări precum profesioniștii.

DJ-ul mobil / nunta

$config[code] not found Brian McEntire / iStock / Getty Images

DJ-ul mobil (sau DJ-ul de nunta) este specializat in adunari sociale, nunti si functii corporative. Acești DJ oferă echipamentul și setările proprii, precum și o mare bibliotecă de muzică. Jock-urile mobile oferă de obicei propriul lor marketing și se întâlnesc cu clienții în speranța că vor fi aleși să ofere divertisment pentru un anumit eveniment.

Radio DJ

Hemera Technologies / AbleStock.com / Getty Images

Radioul DJ poate fi fie crainicul, fie mixerul, fie chiar și ambele. Declarația este responsabilă de respectarea listei de redare a postului, în timp ce interacționează cu ascultătorii și promovează evenimentele de la posturi. Mix-ul show-urilor de DJ se învârte în jurul valorii de undă și, de asemenea, o playlist pentru a îndeplini rotații melodii și acorduri cu etichetele de discuri. Acești DJ-i trebuie, de asemenea, să respecte restricțiile de timp, astfel încât reclamele să poată fi jucate și să permită concursuri și promoții de posturi.

Clubul DJ

Imagini din categoria X / Stockbyte / Getty Images

DJ-ul clubului se rotește la cluburi de noapte și baruri. Majoritatea DJ-urilor de club au reședințe (securizate la anumite cluburi) și efectuează zilnic, săptămânal sau lunar. Jockeții clubului nu trebuie să furnizeze echipamentul, de vreme ce clubul este deja mobilat. Cel mai important obiectiv al DJ-ului clubului este de a păstra dansul plin de patroni, în timp ce îl curăță periodic, astfel încât vânzările de baruri să crească.

Turntablistul

Morozova Tatiana / Hemera / Getty Images

"Turntablistul" sau DJ-ul de luptă manipulează sunetele înregistrărilor și nu se concentrează pe amestecare. Turntablists participă la concursuri de luptă și la evenimente speciale. Ei folosesc instrumente, mostre vocale și efecte sonore pentru a "bate jongla", "a zgâria" și a "transforma" muzica. DJ Q-bert și Jazzy Jeff sunt exemple bune de turntablists.

Instruire

Stockbyte / Stockbyte / Getty Images

Formarea formală nu este necesară pentru a deveni DJ. Tehnologia modernă a făcut mai ușor pentru oricine să facă performanțe ca jockey-urile de discuri. Tot ce aveți nevoie este două platane sau CD playere, un mixer DJ, difuzoare / monitor și un laptop, dacă intenționați să utilizați software-ul DJ. Pentru a-și continua cariera ca DJ, este important să înveți cum să se amestece în mod corespunzător - păstrând în același timp mulțimea distractivă. Urmăriți alți DJ-i și luați notă de stilurile și tehnicile de amestecare.

Salariu

Potrivit Simply Hired, salariul mediu pe DJ este de 51.000 $ începând cu 2010. Acest lucru variază în funcție de DJ și de cât de des sunt rezervate. DJ-ii de club și de telefonie mobilă se taxează cu o oră sau au o rată stabilită pentru concerte sau evenimente de club. Experiența și popularitatea joacă un rol în cât de mult se plătește și un DJ. Anunțătorii sunt salariați plătiți, plus orice taxe de talent pentru aparițiile clienților sau evenimentele stațiilor.

Marketing

rvlsoft / iStock / Getty Images

Marketingul este un aspect important de a deveni un DJ de succes. Site-urile de socializare precum Facebook și MySpace sunt instrumente de marketing excelente. Lucrul în rețea cu alți DJ și promotori vă ajută să obțineți și numele dvs.