Descrierea postului de editor tehnic

Redacția tehnică corectează, revizuiește, rescrie și editează informații tehnice. Ele editează rapoarte de cercetare, publicații științifice și tehnice, protocoale de cercetare clinică, materiale de învățare și manuale de utilizare, conținut web și multe alte articole pe teme științifice, de cercetare sau tehnice. Aceste articole pot acoperi o multitudine de subiecte, cum ar fi motoare de mașini, computere sau descoperiri în medicină, printre multe alte subiecte. Editorii tehnici editează materiale pentru a produce publicațiile tehnice cele mai potrivite pentru publicul țintă.

$config[code] not found

Profil de profil

Editorii tehnici revizuiesc activitatea scriitorilor tehnici. Ei revizuiesc proiectele scrise, oferă sugestii pentru a îmbunătăți activitatea și a propune posibile titluri. Unii editori scriu, de asemenea, articole, grafică de proiectare, să creeze șabloane, să elaboreze manuale de instruire și să mențină site-uri web și conținut tehnic disponibil online. Deoarece o mare parte din munca lor trebuie să fie conformă cu formatul strict și cu ghidul editorial, editorii tehnici colaborează cu cercetători, experți în materie și scriitori tehnici pentru a verifica corectitudinea și acuratețea materialelor înainte de publicare.

Abilități de lucru

Editorii tehnici posedă excelente abilități de scriere și demonstrează stăpânirea de gramatică, punctuație și ortografie. Ei exprimă idei logic, clar și concis și pot oferi îndrumări și încurajări altora într-un mod tact. Editorii folosesc judecata lor solidă și un sentiment puternic de etică atunci când revizuiesc materialul și decid ce să publice. Ele pot funcționa uneori în termen scurt; capacitatea de a se concentra și de a lucra eficient sub presiune este esențială. Creativitatea, curiozitatea și lărgirea cunoștințelor sunt alte atribute comune multor editori tehnici.

Trecut educational

Deoarece o mare parte din munca editorului implică scrierea și editarea, mulți angajatori caută candidați cu o diplomă de licență în limba engleză, comunicații sau jurnalism. Persoanele cu alte medii de învățământ care demonstrează excelente abilități de scriere și editare pot, de asemenea, să experimenteze cariere de succes ca editori tehnici. Editorii pot necesita instruire specializată pentru a dobândi cunoștințe despre domeniul în care lucrează. De exemplu, editorii de manuale de utilizare a tehnologiei pot găsi expertiză obținută prin utilizarea sistemelor informatice ca fiind utile atunci când îndeplinesc atribuțiile editoriale.

Carieră Journey

Mulți editori își încep carierele ca scriitori pentru organizații de cercetare, companii de tehnologie, instituții de învățământ și agenții guvernamentale. Persoanele cu experiență în găsirea de povești, recunoașterea talentului de scriere și colaborarea cu scriitorii au ca scop, de obicei, carierele în calitate de editori. Aceste persoane, în general, își avansează cariera prin stabilirea unei reputații, completarea unor sarcini mai complexe și obținerea publicării. Unii editori se bucură de succes prin selectarea pentru atribuții prestigioase, în timp ce alții se mută în companii de publicare cu o bază de cititor mai mare și o importanță mai mare.

câștig

Departamentul american al muncii, Biroul de Statistică a Muncii estimează editori în salariile medii anuale ale Statelor Unite de la 28.430 dolari la 97.360 dolari, începând cu luna mai 2009. Salariul mediu anual este de 50.800 dolari pentru toate ocupațiile editorilor din Statele Unite, din mai 2009. Redactorii din sectorul serviciilor de informare și cei angajați de organizații de tip business, profesional sau politic au cel mai mare salariu mediu mediu anual de 59.710 $ și respectiv 61.220 $ din mai 2009.