Descrierea postului de inginer de contracte

Inginerii de contracte sau inginerii contractuali lucrează pentru firmele de arhitectură sau de inginerie pe bază contractuală, în loc să lucreze cu normă întreagă sau permanentă. Acești lucrători se găsesc în mai multe domenii și pot completa o multitudine de proiecte diferite. Intrarea în acest domeniu necesită o diplomă de licență, iar în unele cazuri lucrătorii contractuali trebuie să obțină o licență pentru a-și furniza serviciile publice.

$config[code] not found

Tipuri de ingineri contractuali

Inginerii contractuali sunt ingineri de înaltă calificare care lucrează pentru o companie pe termen scurt pe bază de proiect, care poate dura oriunde de la șase luni la doi ani. Acești lucrători se găsesc în toate domeniile de inginerie de la industria aerospațială până la ingineria mecanică. Proiectele disponibile pot varia de la crearea unui nou dispozitiv medical la construirea de drumuri. Inginerii contractuali pot găsi oportunități de carieră în cadrul serviciilor de arhitectură sau inginerie, guvern, construcții și producție.

Datorii generale de muncă

În calitate de inginer de contract, sunteți angajat să analizați și să proiectați soluții pentru probleme de inginerie; cu toate acestea, datoria dvs. specifică de muncă va varia în funcție de cariera ta. De exemplu, ca inginer mecanic, dezvoltați produse de la chips-uri pe computer la schiuri de zăpadă și testați materiale noi, în timp ce ca inginer de petrol, dezvoltați metode de îmbunătățire a extracției de petrol. Inginerii electrici dezvoltă și testează echipamentele electrice, cum ar fi sistemele de comunicații. Inginerii constructori construiesc și întrețin clădiri, drumuri și sisteme de poduri.

Expertiza tehnica

Inginerii contractuali au nevoie de o cunoaștere aprofundată a științei și tehnologiei inginerești, împreună cu principiile, tehnicile și procedurile folosite pentru a proiecta și produce diferite produse sau servicii. Ca inginer de contract, aveți nevoie de o înțelegere a tehnicilor și instrumentelor de proiectare. Principiile planificării strategice, tehnicilor de leadership și alocării resurselor sunt, de asemenea, importante. Deoarece inginerii lucrează cu publicul și cu tehnicienii, trebuie să aibă abilități excepționale în ceea ce privește serviciile clienților și capacitatea de a evalua satisfacția clienților.

Cerințe de educație și formare

A deveni inginer de contract necesită cel puțin o diplomă de licență în domeniul dvs. de interes. În funcție de domeniul dvs., vă recomandăm să căutați programe de licență acreditate de către Consiliul de Acreditare pentru Inginerie și Tehnologie sau ABET. Deoarece angajatorii nu oferă lucrătorilor contractuali formare la nivel de bază sau un nou antrenament de închiriere, se așteaptă ca aceștia să aibă o pregătire specifică sau o experiență de lucru înainte de a aplica. În plus, Institutul de Inginerie Electrică și Electronică sau IEEE notează că majoritatea inginerilor de contract au de obicei câțiva ani pentru mai mult de un deceniu de experiență în domeniu înainte de a începe să lucreze ca inginer de contract. În plus, inginerii care își vând serviciile în mod obișnuit trebuie să fie licențiați.Licența de licență profesională necesită finalizarea unui program acreditat, dobândirea de experiență și promovarea a două examene.

2016 Informații salariale pentru inginerii civili

Inginerii civili au obținut un salariu mediu anual de 83.540 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel inferior, inginerii civili au câștigat un salariu de 25 de percentile de 65.330 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 107.140 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, în SUA au fost angajați 303.500 de persoane ca ingineri civili.