Descrierea postului pentru un manager de telemarketing

Un manager de telemarketing supraveghează de obicei un call center și telemarketeri. Telemarketerii fac apeluri telefonice, de la solicitarea de donații la vânzarea produselor. Responsabilitatea managerului de telemarketing este aceea de a comunica obiectivele privind ceea ce întreprinderea se așteaptă pentru telemarketerii și de a le ajuta să atingă obiectivele și obiectivele companiei în ceea ce privește activitățile de telemarketing.

Atribuțiile

Telemarketing managerii trebuie să fie un antrenor, un psiholog și un lider. Industria de telemarketing este o afacere dură și muncitorii trebuie să fie motivați de managerul de telemarketing. Ca atare, el trebuie să rămână optimist și să încurajeze subordonații săi. În ceea ce privește partea tehnică a ocupației, managerul revizuiește rapoartele de vânzări și actualizează verbiage în vânzările de telemarketing sau în scripturile de donare. Majoritatea managerilor de telemarketing organizează cursuri de instruire pentru angajați pe teme cum ar fi eticheta telefonică și manipularea clienților.

$config[code] not found

Aptitudini

Un manager de telemarketing trebuie să aibă abilități puternice pentru oameni. Trebuie să se străduiască să creeze un mediu de lucru pozitiv pentru angajații sub supravegherea sa. Abilitățile telefonice excelente sunt o necesitate pentru un manager de telemarketing. Competențele orale, scrise și computerizate trebuie să fie excelente. Telemarketingul individual trebuie să știe cum să creeze programe de lucru pentru personalul de telemarketing. Ea poate să înregistreze apeluri pentru instruirea personalului sau să se ocupe de disputa clientului prin telefon, prin e-mail sau personal.

Salariu

Potrivit PayScale.com, salariul mediu median pentru un manager de telemarketing cu o experienta de unu la patru ani este intre 27.927 dolari si 40.400 dolari in iunie 2010. Cele mai populare industrii pentru un manager de telemarketing pentru a lucra in include marketing, publicitate si mass-media, janitorial servicii, sisteme de încălzire și răcire (HVAC) și produse sau servicii de tratare a apei. Procentajul de sexe al managerilor de telemarketing este de 54% bărbați și 43% femei.

Perspective de angajare

Managerii de telemarketing sunt clasificați în funcție de Biroul de Statistică a Muncii ca publicitate, marketing, promoții, relații publice și manageri de vânzări. Perspectiva generală a ocupării forței de muncă pentru acest grup, care include ocupația managerului de telemarketing, se așteaptă să crească cu 13% până în 2018.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale colegiale sau universitare necesare pentru un manager de telemarketing. Cele mai multe persoane încep de obicei ca telemarkete și își fac locul într-o poziție de conducere. Cu toate acestea, clasele în marketing și concepte de afaceri și relațiile umane vor ajuta un manager de telemarketing să-și îndeplinească îndatoririle.