Descrierea postului de consultant executiv

Consultanții executivi oferă expertiză companiilor despre subiecte cu care angajații au nevoie de ajutor. Obiectul acestei expertize poate varia foarte mult, în funcție de tipul de companie. Guvernele, corporațiile și școlile angajează consultanți care să le ajute în căutările de locuri de muncă și să îmbunătățească planurile de marketing, să stabilească obiective și să reorganizeze operațiunile. De obicei, acestea lucrează pe bază de contract, deși uneori un loc de muncă poate dura mai multe luni sau ani.

$config[code] not found

Sarcinile de serviciu

Consultanții sunt angajați de o companie pentru a veni și a da contribuții cu privire la un aspect al companiei. La început, consultanții observă de obicei practicile actuale de afaceri și vorbesc cu angajații despre modul în care se desfășoară afacerea. Odată ce au obținut o înțelegere a companiei, ei încep să ofere soluții și să planifice modalități de îmbunătățire a afacerii. Uneori, consultanții stau la compania după ce sunt implementate modificările.

Agenții

Unii consultanți executivi lucrează pentru o agenție de consultanță. Aceste agenții au în mod obișnuit expertiză într-un anumit domeniu, cum ar fi sănătatea, marketingul, publicitatea, finanțele sau tehnologia. Companiile angajează firmele să evalueze acea zonă specifică a operațiunilor lor.

Persoane fizice

Persoanele fizice devin consultanți executivi atunci când dezvoltă un nivel profund de expertiză. Adesea, o persoană se retrage sau lasă un loc de muncă și apoi devine consultant în legătură cu același subiect după aceea, oferind companiilor beneficiul anilor de experiență. Un exemplu al acestui fapt care se întâmplă în mod obișnuit este activitatea de aplicare a legii. Șefii de poliție retrași devin deseori consultanți în domeniul securității sau consultanți care ajută la gestionarea și organizarea departamentelor de poliție.

cerinţe

Consultanții executivi trebuie să aibă o experiență semnificativă într-un domeniu. O diplomă de licență este adesea necesară și o diplomă de master este, de asemenea, de ajutor. Ei trebuie să înțeleagă situațiile în care se confruntă o companie, presiunile pe care le poate avea și abilitățile necesare pentru îmbunătățirea situației. Ei trebuie să aibă abilități de planificare și management de proiect și să poată prezenta constatările directorilor companiei.

Compensare

Salariul se bazează pe o bază contractuală, astfel încât venitul anual se bazează pe numărul de clienți pe care un consultant executiv le are în decurs de un an. Potrivit SalaryList.com, care compilează salariile bazate pe locurile de muncă la nivel național, salariul mediu în 2010 a fost de 132.561 dolari, bazat pe 20 de liste care includea informații salariale.