Descrierea postului manager de cercetare

Directorii de cercetare conduc execuția proiectelor de cercetare. Ei proiectează propuneri de cercetare, selectează metode de cercetare, supraveghează echipa de cercetare, gestionează bugetele și prezintă rezultatele cercetării. Angajatorii obișnuiți ai managerilor de cercetare sunt firme de cercetare de piață, companii de cercetare științifică, agenții guvernamentale și colegii și universități.

Efectuarea slujbei

Obligațiile specifice ale managerilor de cercetare diferă de la un loc de muncă la altul. La firmele de cercetare de piață, de exemplu, managerul de cercetare organizează întâlniri cu clienții pentru a discuta obiectivele proiectului și a conveni asupra bugetului. În universități, acești manageri inițiază de obicei proiecte de cercetare. Ele identifică potențialele idei de cercetare și le pun la dispoziția directorilor de cercetare și inovare sau prezintă propuneri de cercetare pentru aprobare. Indiferent de mediul de lucru, toți managerii de cercetare au datoria de a selecta metodologii și tehnici de cercetare adecvate pentru proiectele desemnate, de a achiziționa materiale și echipamente de cercetare de la furnizori, de a crea o echipă eficientă de cercetare și de a asigura finalizarea proiectului la timp și la buget.

$config[code] not found

A devenit Manager de Cercetare

Managerii de cercetare au de obicei o diplomă de licență într-un domeniu ocupațional specific, precum și o vastă experiență de cercetare. Persoanele care doresc să caute cercetări de piață, de exemplu, au de obicei nevoie de o diplomă de licență în marketing sau un domeniu de afaceri similar, precum și mulți ani de experiență în analiza pieței. Managerii de cercetare științifică au nevoie de o diplomă într-o disciplină științifică, cum ar fi biologia sau chimia, și câțiva ani de experiență în cercetarea științifică. Managerii ambițioși pot să urmeze certificate de licență în administrarea cercetării sau de masterat în managementul afacerilor pentru a obține mai multe aptitudini și cunoștințe și pentru a-și îmbunătăți șansele de a fi promovați în postul de director de cercetare.

2016 Informații salariale pentru managerii de științe naturale

Managerii de științe naturale au obținut un salariu mediu anual de 119.850 dolari SUA în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel scăzut, managerii de științe naturale au câștigat un salariu de 25 de procente, de 92.070 $, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 160.990 USD, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 56.700 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manageri de științe naturale.