Descrierea postului de consultant web

Consultanții web, cunoscuți și sub numele de dezvoltatori web sau web designeri, oferă servicii de web design și întreținere companiilor și persoanelor fizice. Ei creează site-uri web personalizate care transmit mesajul clienților lor într-un mod eficient și ochi-prinderea și, odată ce site-ul este în funcțiune, consultanții web sunt adesea responsabili pentru a se asigura că nu are probleme tehnice. Pe lângă abilitățile și cunoștințele pe calculator, consultanții web au adesea un background în designul grafic și posedă abilități puternice de comunicare vizuală și verbală.

$config[code] not found

Atribuțiile

Consultanții web îndeplinesc o varietate de îndatoriri. Aceștia pot fi responsabili de planificarea unui site web de la început și se pot întâlni cu clienții pentru a discuta aspectul și simțul dorit al site-ului înainte de a planifica aspectul general și organizarea. În alte cazuri, aceștia sunt prezentați cu un concept stabilit și îl folosesc ca îndrumare pentru a crea un site care să corespundă ideii. După ce a fost stabilit un contur de bază, consultanții web iau orice text sau imagini care vor apărea pe site și le vor converti în forme vizibile, folosind limbajul HTML (HTML). Ele pot adăuga, de asemenea, elemente de animație sau interactive pe site. Consultanții web pot, de asemenea, să fie responsabili pentru adăugarea de fișiere descărcabile sau de informații de e-mail care pot fi solicitate, ceea ce presupune utilizarea protocolului de transfer de fișiere (FTP). După construirea unui site Web, consultanții web pot efectua, de asemenea, îndatoriri de întreținere tehnică, cum ar fi îmbunătățirea performanței site-ului sau aprobarea conținutului suplimentar al site-ului în momentul în care devine disponibil.

cerinţe

Mulți consultanți web dețin o diplomă de asociat sau de licență în informatică. Alții nu au pregătire formală pe calculator și în schimb învață programele necesare de codificare și software pentru o carieră în designul web pe cont propriu. Cei interesați de o carieră în consultanța web au adesea o experiență în domeniul graficii sau al artelor plastice, care ajută la aspectul de proiectare al locului de muncă. Toți consultanții web trebuie să aibă cunoștințe despre software-ul de grafică informatică, cum ar fi Adobe Illustrator, Paint Shop Pro și Dreamweaver. De asemenea, trebuie să fie familiarizați cu programele HTML, aplicațiile web bazate pe XML, limbile Flash și alte limbi și programe de programare web. Consultanții web trebuie, de asemenea, să fie confortabili cu diverse sisteme de operare, cum ar fi Windows și Macintosh. De asemenea, trebuie să fie conștienți de evoluția tehnologică în domeniu și de noul software și programare care pot ușura munca lor sau munca lor mai sofisticată.

Conditii de lucru

Unii consultanți web sunt independenți și lucrează independent. Alții servesc ca angajați contractuali pentru o companie sau lucrează pentru o afacere care oferă servicii de consultanță unei game largi de clienți. Potrivit Biroului Statistic al Muncii, angajații din domeniul proiectării sistemelor informatice, inclusiv consultanții web, au lucrat în medie 38,8 ore pe săptămână, în timp ce angajații din toate celelalte industrii au fost în medie 33,6 pe săptămână. Orele de ore suplimentare nu sunt neobișnuite și consultanții web care desfășoară activități independente pot, de asemenea, să pună și orele de noapte și de weekend. Majoritatea consultanților web lucrează în birouri, deși mulți sunt capabili să lucreze și acasă. Deoarece lucrează în fața calculatoarelor toată ziua, consultanții web pot fi supuși la dureri de ochi, dureri de spate și gât, leziuni la încheietura mâinii și mâini, cum ar fi sindromul de tunel carpian.

Salariu

Potrivit PayScale, un site de informare salarială, salariile medii anuale pentru consultanții web cu mai puțin de un an de experiență au variat de la 30.519 dolari la 45.667 dolari în iunie 2010. Cei cu o experiență de unu până la patru ani au câștigat între $ 37.903 și $ 55.450, experienta de cinci pana la noua ani a castigat intre 48.817 $ si 68.435 $. Consultanții web cu experiență de 10 până la 19 ani au câștigat între 52.360 și 75.494 $, iar cei cu o experiență de peste 20 de ani au câștigat până la 92.402 $.

Perspective de angajare

Biroul de Statistică a Muncii estimează că angajarea pentru proiectarea sistemelor de calculatoare, inclusiv consultanții web, va crește cu 45% între 2008 și 2018, ceea ce este de aproximativ patru ori mai rapid decât media pentru toate ocupațiile. Extinderea produselor și a serviciilor pe Internet ar trebui să creeze o cerere pentru consultanți care sunt capabili să proiecteze și să mențină site-uri web, deoarece întreprinderile și organizațiile caută o prezență mai mare pe internet. Candidații cu studii superioare ar trebui să se bucure de cele mai bune perspective.