Descrierea postului de livrare florală

Mulți oameni recunosc zilele de naștere și aniversările celor dragi prin trimiterea de flori. Soferii de livrare florala sunt responsabili pentru ridicarea aranjamentelor florale la magazinele de flori si livrarea acestora catre clienti. Acestea sunt, de obicei, poziții de intrare, astfel încât lucrătorii să învețe abilitățile necesare la locul de muncă. Unii șoferi de livrare florale ajută florarii prin punerea în comun a aranjamentelor florale, de asemenea.

Atribuțiile

Soferii de livrare florala incarca comenzile clientilor in vanul de livrare. Ei inspectează aranjamentele florale pentru daune, și raportează orice problemă florarului. Soferii de livrare a florilor apoi aranjamente pentru casele clientilor. În unele cazuri, șoferii de livrare ar putea fi obligați să obțină semnături pentru dovada de primire. Unii șoferi de livrare florale pot asista, de asemenea, în magazine florale sau depozite. Acestea ajută la despachetarea livrărilor florale și organizarea de flori în magazie. Unii pot scrie și comenzi ale clienților. Driverele de livrare a florilor sunt adesea responsabile de întreținerea vehiculului companiei.

$config[code] not found

cerinţe

Mulți angajatori preferă șoferii de livrare florale care au o diplomă de liceu sau GED, dar nu există cerințe educaționale formale pentru această poziție. Driverele de livrare florale trebuie să aibă o licență de conducere valabilă și un record excelent de conducere. Multe companii folosesc un autocamion pentru a livra bunuri, astfel încât șoferii de livrare florale ar trebui să aibă experiență cu acest tip de vehicul. De asemenea, șoferii de livrare trebuie să aibă o formă fizică bună, deoarece trebuie să încarce și să poarte aranjamente florale grele. Soferii de livrare florala trebuie sa aiba abilitati bune de comunicare si abilitati de relatii cu clientii. Driverele de livrare trebuie să aibă o atenție deosebită pentru detalii și să poată lucra într-un mediu rapid. Competențele organizaționale sunt importante și pentru această poziție. În plus, șoferii de livrare florale trebuie să poată funcționa bine fără supraveghere.

Conditii de lucru

Soferii de livrare florala petrec cea mai mare parte a zilei de conducere, deși pot lucra, de asemenea, în sălile de magazin de flori sau în depozite. Locul de muncă poate fi dificil din punct de vedere fizic deoarece necesită ridicare, transport, mers și îndoire grele. Unii șoferi de livrare florale lucrează săptămâni de 40 de ore, dar pot fi necesare ore de weekend. De asemenea, șoferii de livrare pot lucra ore suplimentare în timpul sărbătorilor sau al altor sezoane ocupate. Unii șoferi de livrare florale pot lucra cu fracțiune de normă.

Salariu

Potrivit Biroului de Statistica a Muncii, salariul mediu anual pentru soferii de servicii de iluminat sau livrari de flori, incluzand soferi de livrare florale, a fost de 28.330 dolari, in mai 2009. Cele mai mari 10% au castigat mai mult de 51.700 dolari, in timp ce cele mai mici 10% au castigat mai putin de 17.370 dolari. Valoarea medie de 50% a câștigat între 21.410 $ și 38.040 $. Soferii de livrare florala pot primi si sfaturi, care pot creste veniturile.

Perspective de angajare

Biroul de Statistică a Muncii estimează că ocuparea pentru șoferii de servicii ușoare sau de livrare, inclusiv șoferii de livrare florale, va crește cu 4% între 2008 și 2018, ceea ce reprezintă o rată mai lentă decât media tuturor ocupațiilor. Ocuparea forței de muncă în domeniu este strâns legată de condițiile economice, deoarece consumatorii tind să cheltuiască mai puțin pe extrase precum florile în timpul unei recesiuni.