Descrierea postului de pompier și obligațiile

În fiecare zi, pompierii sunt chemați să servească o datorie civică, aceea de a proteja cetățenii într-o perioadă de criză. Pompierii sunt una dintre cele mai bine rotunjite și versatile forțe de lucru de urgență din lume. Scopul lor este "să servească și să protejeze" și ei o fac bine. Următoarele sunt descrierea și îndatoririle unui pompier.

Descriere

Pompierii protejează viețile celorlalți atunci când primește un pericol. În mod tradițional, atunci când se declanșează un incendiu, pompierii se pot ocupa de multe alte tipuri de situații de urgență, inclusiv accidente de vehicule și de salvare a apei. Pompierii sunt numiți primii responsabili pentru un motiv. De obicei, aceștia sunt primii care răspund la urgență. Din acest motiv, pompierii trebuie să se ocupe de o gamă largă de situații de urgență, precum și de isteria în masă care izbucnește dintr-un accident grav.

$config[code] not found

Educaţie

Pompierii potențiali trebuie să aibă cel puțin 18 ani și să aibă o diplomă de liceu. Pompierii prospectivi iau examenul de incendiu la intrare, deși mai mulți indivizi primesc primul colegiu și învață mai multă experiență despre carieră. Multe colegii oferă programe speciale de 2 sau 4 ani pentru potențialii pompieri. Examenul include o secțiune scrisă, teste de forță și un examen medical. Solicitanții cu cele mai mari scoruri vor suferi săptămâni de formare formală la o academie.

Atribuțiile

Pompierii sunt organizați sub diferite ofițeri comandanți, cu diferite sarcini specifice. De exemplu, mașinile de ghidare ghidează scările pentru camioane. Operatorii furtunului conectează furtunurile la hidranți și operatorii pompei inspectă furtunul și asigură că pompele de apă trec. Majoritatea stațiilor de pompieri și pompieri lucrează sub un guvern municipal sau comunitar, însă unele stații de pompieri funcționează sub o companie privată. Pompierii voluntari au și alte locuri de muncă cu normă întreagă, dar îndeplinesc o mare nevoie, ajutând angajații cu normă întreagă în timpul unei crize sau al unui incendiu major. Principala datorie a unui pompier este de a manipula în siguranță un incendiu. În primul rând, echipa de pompieri trebuie să salveze orice cetățean în pericol sau prins în interiorul infrastructurii. În al doilea rând, pompierii trebuie să se ocupe de incendiu și să scoată flăcările cu cât mai puține daune posibil infrastructurii și niciun rău personal. Uneori pompierii sunt blocați într-o situație periculoasă și chiar mai rău, unii își pierd viața în timp ce încearcă să salveze pe alții.

Tipuri de pompieri

Majoritatea incendiilor sunt clasificate fie ca incendii de casă, fie ca focuri de sălbăticie. Ambele sunt tratate diferit. De obicei, persoanele sunt puse în pericol în caz de incendii la domiciliu. Chiar dacă toată lumea este evacuată, proprietarii de case își asumă riscul de a pierde totul în casă. Incendiile sălbatice sunt mult mai largi și mai greu de conținut. Incendiile sălbatice pot schimba direcțiile într-o chestiune de momente și pot distruge sute de acri cu puțin efort.

Plăți și beneficii

Pompierii vor câștiga promoțiile cu cât stau mai mult în departament și obțin aprobarea de la supervizori. Căpitanul, șeful batalionului și șeful de pompieri sunt cele trei locuri cele mai căutate pe o echipă de pompieri. Potrivit StateUniversity.com, aproximativ 353.000 de pompieri sunt angajați în Statele Unite. Perspectiva ocupării forței de muncă pare, de asemenea, foarte pozitivă până în 2014. Salariile variază în funcție de locație și experiență, salariul mediu fiind de 18,34 USD pe oră.