Responsabilitățile managerului de vânzări

Managerul de vânzări are o slujbă importantă: să promoveze un mediu de lucru bun unde alți angajați de sub el vor avea cea mai mare oportunitate de a prospera. Managerii de vânzări ar trebui să aibă o experiență anterioară în managementul vânzărilor și ar trebui, de asemenea, să aibă o conducere dovedită și capacitatea de a conduce o echipă de vânzări. Managerii de vânzări au multe responsabilități și, potrivit Indeed.com, fac un salariu mediu de aproximativ 50.000 de dolari pe an.

$config[code] not found

Stăpâne și sprijină echipa de vânzări

Managerii de vânzări sunt responsabili pentru personalul echipei de vânzări și direcționarea acestora în toate aspectele companiei. Acestea oferă conducerea echipei de vânzări, deoarece acestea lucrează împreună pentru a obține un profit maxim și o creștere economică pentru compania lor de vânzări.

O mare parte din responsabilitățile zilnice ale managerilor de vânzări include direcționarea distribuției produselor sau serviciilor către clienți. Pentru a face acest lucru, sunt responsabili pentru atribuirea teritoriilor de vânzări reprezentanților de vânzări și directorilor, stabiliți obiectivele de vânzări care trebuie îndeplinite și stabiliți programe de instruire pentru a menține reprezentanții de vânzări educați și cu experiență în pozițiile lor de muncă.

Managerii de vânzări sprijină reprezentanții de vânzări prin consilierea acestora cu privire la performanța vânzărilor și la modul în care își pot îmbunătăți performanța.

Dezvoltă activitățile de vânzări și coordonarea cercetărilor

O mare responsabilitate a managerilor de vânzări este aceea de a dezvolta activitățile de vânzări și de a se asigura că acestea sunt îndeplinite așa cum se presupune și conform standardelor companiei.

Managerii de vânzări sunt, de asemenea, responsabili pentru coordonarea cercetării de piață pentru compania lor, precum și pentru coordonarea strategiilor de marketing, dezvoltarea de publicitate, promovare, vânzări, prețuri și produse, precum și dezvoltarea și marketingul activităților de relații publice.

Elaborează planuri de afaceri, efectuează recenzii și întreține înregistrări

Dezvoltarea planurilor de afaceri și a strategiilor de vânzări reprezintă alte două responsabilități ale managerului de vânzări. Managerii de vânzări trebuie să dezvolte aceste planuri și strategii, astfel încât să acționeze în vederea atingerii obiectivelor de vânzări ale companiei.

Managerii de vânzări efectuează în mod regulat recenzii unu-la-unu cu directorii de vânzări pentru a menține liniile de comunicare deschise și pentru a construi o comunicare mai eficientă. Realizarea acestor recenzii regulate ajută managerii de vânzări să înțeleagă nevoile de instruire și dezvoltare ale celorlalți angajați din vânzări și să facă schimbări acolo unde este nevoie.

Managerii de vânzări înregistrează cu exactitate înregistrările privind vânzările, bugetele, preturile și rapoartele de activitate și păstrează aceste înregistrări cât mai mult posibil. Ele se asigură, de asemenea, că toate cheltuielile respectă regulamentul bugetar în conformitate cu politica companiei.