Hotel Bellman Descrierea postului

Un bellman este angajat într-un hotel pentru a ajuta oaspeții cu bagajele lor și pentru a le arăta oaspeților în camera lor. De asemenea, numiți în continuare clopote, bellmenii trebuie să se asigure că oaspeții au o ședere plăcută.Universitatea de Stat notează că, deși obligațiile unui clopot sunt similare cu portari, clopoței sunt de obicei găsiți în interiorul hotelului, spre deosebire de exterior, unde portariștii lucrează de obicei.

Educaţie

$config[code] not found Digital Vision./Photodisc/Getty Images

Nu există cerințe educaționale formale pentru a deveni un bellman de hotel. Raportul Universității de Stat arată că, deși angajatorii caută în general cei cu diplomă de liceu, aptitudinile oamenilor buni și forța fizică sunt mai importante decât calificările academice. Angajații nou-angajați primesc de multe ori formare la locul de muncă care poate dura până la o lună, potrivit Universității de Stat. Biroul de Statistică a Muncii raportează că mulți dintre cei din industrie au puțin în ceea ce privește experiența de muncă anterioară.

Aptitudini

Andreas Rodriguez / iStock / Getty Images

Cei care lucrează în industria ospitalității ar trebui să aibă o înfățișare personală inteligentă și abilități bune în serviciul clienților. Lucrătorii hoteliere din BLS trebuie să aibă o comportare plăcută în timpul perioadelor de stres sau atunci când se ocupă de un oaspete nerăbdător sau iritat. Un clopot trebuie să aibă o atitudine pozitivă și o manieră utilă. Abilitatea de a se înțelege bine cu ceilalți este importantă deoarece o mare parte din zi este petrecută interacționând cu clienții și membrii personalului.

responsabilităţi

Andrea Chu / Fotodisc / Getty Images

O descriere a postului de pe site-ul pentru vacanțe de peste mări listează liste de sarcini tipice de zi cu zi ca chei de verificare sunt gata, ridicarea bagajelor, actualizarea cheile de master, asistarea la recepție în perioadele ocupat și răspuns la întrebările clienților. De asemenea, Bellmen poate primi atribuții suplimentare de la managerul rezervărilor. Sărbătorile de muncă de peste mări notează că, de multe ori, clopotnicii sunt obligați să asiste în departamente suplimentare din cadrul hotelului atunci când sunt necesare, cum ar fi menaj.

consideraţii

kyrien / iStock / Getty Images

Raportul BLS arată că, deoarece hotelurile sunt deschise non-stop, orele celor care lucrează în industrie pot fi lungi sau nesociabile. Ocuparea forței de muncă și salariile din industrie se estimează că vor crește cu 5% din 2008 până în 2018, potrivit BLS. Locurile de muncă din industrie sunt deseori cu fracțiune de normă sau sezoniere și, prin urmare, atrag tineri lucrători cu puțină experiență de muncă sau fără experiență anterioară de muncă. Multe locuri de muncă devin disponibile în fiecare an din cauza unei fluctuații mari a personalului.

Salariu

Jupiterimages / Stockbyte / Getty Images

Salariul unui bellman variază în funcție de nivelul de experiență, locație și hotel. Potrivit lui Indeed.com, salariul mediu anual al unui clopot în iulie 2010 a fost de 19.000 de dolari.