Descrierea postului unui specialist Marcom

Deși unii directori executivi în întreprinderile de înființare și întreprinderile mici îndeplinesc funcțiile de marketing și relații publice, firmele mai mari delegă de obicei aceste îndatoriri către comunicații de marketing sau specialiști în marcă. Acești profesioniști au nevoie de un set diversificat de competențe și o cunoaștere largă a principiilor de marketing, a standardelor de branding și a politicilor corporatiste utilizate pentru a dezvolta materiale de marketing și publicitate. Deseori la nivel înalt, specialiștii în marcom îndeplinesc atribuțiile care se răspândesc în relațiile publice, marketingul produselor, gestionarea site-urilor, planificarea evenimentelor și publicitatea.

$config[code] not found

Funcţie

Specialiștii Marcom produc materiale de comunicare de marketing pentru angajații interni, clienții corporativi și partenerii companiei. Acest conținut poate include comunicate de presă, fișe de produs, broșuri de companie, studii de caz și invitații de eveniment. Specialiștii de la Marcom sunt, de asemenea, însărcinați să revizuiască și să pună în aplicare directivele privind mărcile și corporațiile de mesagerie de pe site-urile web ale societății, precum și publicațiile tipărite și electronice. Angajații în comunicările de marketing pot, de asemenea, planifica și coordona funcțiile corporative, precum și ajuta la proiectarea și livrarea materialelor de marketing care vor fi afișate la eveniment. Alte atribuții includ elaborarea planurilor de marketing, elaborarea de manuale de instruire și supravegherea contractelor cu furnizorii externi.

Mediu de lucru

Specialiștii de la Marcom lucrează de obicei într-un mediu de birou lângă directorii de afaceri pe care îi susțin. Având în vedere că acești profesioniști gestionează programe de marketing și campanii cu termene limită, lucrul sub presiune este obișnuit. Călătoriile frecvente și orele de weekend sunt tipice pentru rolurile de comunicare de marketing care implică îndatoriri de planificare a evenimentelor pentru expoziții, conferințe industriale și evenimente ale clienților. Biroul de Statistică a Muncii, Manualul pentru Perspective Ocupaționale, ediția 2010-2011, afirmă că mai mult de 80% dintre lucrătorii din domeniul marketingului, promoțiilor, publicității și PR au lucrat mai mult de 40 de ore pe săptămână.

Aptitudini

Deoarece specialiștii marcom sunt responsabili pentru redactarea, editarea și corectarea documentelor, sunt necesare abilități excelente de scriere pentru această funcție. În plus, candidații trebuie să aibă abilități puternice de comunicare orală și interpersonală, deoarece specialiștii marcom trebuie să intervină cu angajații de nivel înalt și cu diferite departamente din cadrul firmei lor. Alte abilități care sunt utile într-un rol marcom includ competența cu foi de calcul, procesare de text și programe de e-mail. Majoritatea angajatorilor preferă ca specialiștii în marcă să aibă experiență de muncă în industrie în care își caută un loc de muncă.

Salariu

Salariul mediu pentru specialiștii marcom din Statele Unite a fost de 80.000 de dolari, potrivit unui raport SimpyHired din iunie 2010. Salariile pentru acest rol variază în funcție de factori precum aria geografică, nivelul de experiență și educație și sectorul.

Potenţial

Biroul de Statistică a Muncii precizează că locurile de muncă pentru profesioniștii în marketing, publicitate, PR, vânzări și promoții vor crește cu 13% în perioada 2008-2018. Întrucât companiile continuă să vândă mai multe produse și servicii într-o piață din ce în ce mai globală, vor fi necesari lucrători marcom pentru a ajuta angajatorii să se diferențieze de concurenți. În plus, profesioniștii în marketing care sunt foarte creativi, dețin o diplomă de masterat sau un MBA și au abilități computerizate extinse ar trebui să aștepte cele mai bune oportunități de angajare până în 2018.

2016 Informații salariale pentru managerii de vânzări

Managerii de vânzări au obținut un salariu mediu anual de 117.960 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, managerii de vânzări au câștigat un salariu de 25 de percentile de 79.420 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul 75 pe percentilă este de 168.300 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 385.500 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca manager de vânzări.