Cât de mult bani o face un CFO?

Majoritatea întreprinderilor mari au o echipă executivă care supraveghează operațiunile companiei. Această echipă include, în mod obișnuit, mai multe persoane, inclusiv un director financiar-șef (CFO), care este persoana responsabilă de gestiunea financiară a companiei. Potențialul salarial al CFO este ridicat. Cei mai mulți directori financiari câștigă peste șase cifre și sunt unii dintre cei mai salariați directori din orice companie.

Descrierea postului

Un director financiar este persoana responsabilă de supravegherea tuturor operațiunilor financiare ale unei companii. În timp ce rolul-cheie al CFO este de a gestiona finanțele companiei cât mai responsabil și, în cele din urmă, de a economisi bani, în special, directorii financiari conduc toate operațiunile contabile și financiare pentru a asigura atât eficiența, cât și respectarea tuturor regulilor și reglementărilor interne și externe.

Responsabilitățile unui CFO aparțin, în general, mai multor categorii, care includ planificarea, operațiunile, comunicarea și raportarea, gestionarea riscurilor, finanțarea și gestionarea terților. De exemplu, CFO dezvoltă strategia financiară globală pentru companie, asigurându-se că aceasta se aliniază cu misiunea și obiectivele generale ale organizației. Această dezvoltare strategică include crearea și supravegherea proceselor de bugetare și a cheltuielilor de capital, crearea de strategii fiscale și stabilirea indicatorilor de referință și a indicatorilor cheie de performanță pentru monitorizarea progresului. CFO supraveghează și toate operațiunile financiare, inclusiv emiterea tuturor rapoartelor financiare și lucrează pentru a reduce expunerea societății la risc. În funcție de companie, CFO administrează, de asemenea, investiții și fonduri de pensii și supraveghează datoriile companiei.

Cerințe educaționale

Deoarece un CFO face parte din echipa de conducere executivă, angajatorii se așteaptă ca persoanele să aibă educație și experiență care le-a pregătit să-și asume rolul. Majoritatea companiilor se așteaptă ca CFO să aibă o diplomă de licență într-un domeniu precum administrarea afacerilor, contabilitate, finanțe sau economie, precum și o diplomă de masterat. CFO-urile cu cea mai mare salariu câștigă un MBA, cu diplome de drept și de masterat în economie sau contabilitate, de asemenea, care conduc la salarii mari. Unii directori financiari și-au găsit drumul în C-suite cu o diplomă de licență în știință sau arte liberale, dar majoritatea a obținut, de asemenea, o diplomă avansată în afaceri sau în finanțe.

În plus față de cerințele de grad, unele companii caută candidații CFO care dețin certificări suplimentare, cum ar fi Contabilul Autorizat Cercetător sau Contabilitate Certificat de Contabilitate. Experiența este, de asemenea, importantă; cei mai mulți directori financiari au cel puțin 10 ani de responsabilitate progresivă în domeniul financiar sau al afacerilor.

Industrie

CFO lucrează în toate sectoarele și ocupațiile, de la asistență medicală și producție până la organizații non-profit și instituții de învățământ. Lucrarea este pretențioasă; Biroul Statistic al Muncii estimează că mai mult de jumătate dintre toți directorii executivi au lucrat mai mult de 40 de ore pe săptămână, inclusiv în seara și în weekend. Un CFO este adesea responsabil pentru performanța financiară globală a companiei și neputința de a se conforma previziunilor sau o performanță scăzută în alt mod ar putea pune în pericol angajarea continuă.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu pe șef financiar este de 128.090 de dolari plus comisioane, bonusuri și împărțirea profitului, care adaugă o medie de peste 40.000 de dolari câștigurilor lor. Plata crește în mod constant cu experiența. O gamă potențială a salariilor CFO arată astfel:

  • 0-5 ani: 94.000 de dolari
  • 5-10 ani: 112.000 de dolari
  • 10-20 de ani: 144.000 de dolari
  • 20 de ani: 155.000 de dolari

Directorii financiari se bucură, în general, de planuri generoase de beneficii. Cei mai mulți angajatori oferă beneficii pentru sănătate, inclusiv dentare și viziune, planuri de pensionare și timp liber plătite, în timp ce alții oferă și împărțirea profitului, asistența de școlarizare, utilizarea unei mașini de serviciu și alte avantaje.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Biroul de Statistică a Muncii precizează că creșterea generală a locurilor de muncă pentru directorii executivi, care include directorii financiari șefi, va fi de aproximativ 8% până în 2026. Cu toate acestea, creșterea în rândul managerilor financiari va fi de aproximativ 19% gestionarea numerarului. Creșterea reală a acestor locuri de muncă depinde în mare măsură de creșterea economică din cadrul anumitor industrii, dar, în toate cazurile, concurența pentru aceste locuri de muncă va fi acerbă.