Obligațiile și responsabilitățile unui Ospătar

Puteți alege o chelneriță, o chelneriță sau o poziție de server ca o carieră primară, un al doilea loc de muncă pentru a vă ajuta să faceți schimbări sau pentru a obține bani în plus pentru a finanța obiective personale, cum ar fi educația sau călătoriile. Sarcinile și responsabilitățile unui chelner diferă, în funcție de tipul de mediu de luat masa. Chelnerii și veniturile chelnerilor variază, dar aproape toate pozițiile serverului vă oferă posibilitatea de a învăța abilități valoroase, adesea într-un mediu de lucru distractiv.

Sarcinile și responsabilitățile unui chelner încep de obicei înainte ca restaurantul să se deschidă. Chelnerii deseori stochează zone în care serverele pregătesc băuturi, păstrează condimentele și servesc la masă. Așteptați mesele și verificați zona de luat masa pentru curățenie, iluminare adecvată, pericole de declanșare și temperatura camerei. Chelnerii ajută adesea zonele din bara de stoc cu elemente cum ar fi garniturile de băuturi și gheața. Alte îndatoriri ar putea include șervețele pliate, lustruirea argintăriei și a articolelor din sticlă, arderea incendiilor în șemineuri și încălzirea porțiunilor în zonele de luat masa în aer liber.

În timpul orelor de funcționare, o chelneriță salută mesele de seară când ajung la mesele lor, prezintă specialități zilnice, face recomandări pentru alimente și vin și ia ordine de mâncare și băutură. Chelnerul trimite comenzi de hrană pentru angajații bucătăriei și comenzi pentru barmani. Odată pregătit, serverul livrează alimente și băuturi la mesele clienților. De-a lungul mesei, chelnerița eliberează plăci și reumple băuturi. Când mesele sunt pregătite să plece, serverul pregătește și livrează factura și apoi își procesează cardul de credit sau plățile în numerar.

După închiderea restaurantului, chelnerii își echilibrează comenzile clienților cu bancnotele de buzunar, rularea rapoartelor cu cardul de credit în sistemul de puncte de vânzare și transmiterea plăților în numerar către conducere. De asemenea, ar putea restabili zonele de service sau pot curăța sălile de mese.

Educație, abilități și cerințe fizice

Cele mai multe restaurante preferă chelnerii care au o diplomă de liceu sau GED. De asemenea, serverele au nevoie de abilități de bază pentru a gestiona sistemele de tip "point-of-sale" folosite pentru a trimite comenzile clienților și pentru a imprima facturile. Trebuie să aveți abilități interpersonale puternice și o personalitate plăcută în relațiile cu oaspeții.

Munca unui chelner necesită un anumit nivel de gimnastică mentală. Trebuie să păstrați o mulțime de informații pentru perioade scurte, cum ar fi comenzile individuale pentru fiecare client. Dar, de asemenea, trebuie să memorați și să păstrați ingredientele din toate felurile de mâncare, astfel încât să puteți face recomandări pentru mese festive cu nevoi speciale, cum ar fi alergii alimentare sau alte probleme medicale.

În calitate de chelner, vă așteptați la solicitări fizice. Trebuie să lucrați pe picioare pentru câteva ore fără să vă așezați și să transportați tăvi grele de vase - adesea cântărind între 10 și 20 de kilograme. Transportul tăvilor de băuturi, adesea încărcate cu numeroase băuturi de diferite mărimi, necesită un echilibru bun.

Ritmul unei slujbe de așteptare poate varia, în funcție de stilul de luat masa. În restaurantele de tip familial, puteți servi șase sau mai multe mese la un moment dat, clienților care mănâncă și pleacă repede. Într-un restaurant delicios, puteți servi trei sau patru mese la un moment dat, dar trebuie să oferiți un nivel mai ridicat de servicii, oferind mai multe mese, plăci de degustare și băuturi răcoritoare. Serverele din restaurantele de mese fine trebuie să aibă capacitatea de a face recomandări de asociere a vinurilor și de a discuta despre originea produselor alimentare, cum ar fi fructele de mare, carnea și ingredientele importate.

Salarii, schimburi de muncă și perspective de angajare

Aproximativ 50% dintre servere lucrează cu jumătate de normă, adesea variind schimburi între micul dejun, prânz și cină. O poziție de chelner ar putea să vă impună să lucrați nopți, weekend-uri și sărbători. Restaurantele folosesc mai mult de 80% din chelneri, urmate de hoteluri, arte și locuri de divertisment și companii de catering.

Potrivit Biroului Statistic al Muncii din Statele Unite, chelnerul mediu a făcut în jur de 10 USD pe oră în 2017. Câștigătorii de top au făcut aproape 20 de dolari pe oră, în timp ce serverele din partea inferioară a scării au adus acasă puțin peste 8 dolari pe oră. Prin lege federală, o chelneriță trebuie să câștige cel puțin 7,25 dolari pe oră, salariul minim federal, salariile directe sau o combinație de salarii și sfaturi. Unele state permit angajatorilor să plătească servere salariale pe oră la fel de scăzute ca $ 2.13 pe oră în salarii directe, bazându-se pe sfaturile clienților pentru a compensa soldul. Puteți găsi informații detaliate despre cerințele minime de salarizare directe ale fiecărui stat pentru angajații cu vârf la departamentul de pe site-ul departamentului de salarii și ore ale Departamentului Muncii din SUA.

Venitul pe care îl câștigi într-o poziție de chelner depinde adesea de tipul de mediu de mese, precum și de locația acestuia. În orașele mari și destinațiile turistice, chelnerii de la restaurantele de vârf adesea dau $ 200 sau mai mult în sfaturi în timpul unei singure ture. Cu toate acestea, serverele din orasele mici pot face 10 - 20 de dolari pe schimb.

Avantajele Pozițiilor Waiter

Flexibilitatea este un avantaj primar de a lucra în calitate de chelner. Elevii de colegiu pot lucra ca servere pentru a plăti pentru școală și cheltuielile de trai. Unii profesori de liceu câștigă venituri suplimentare ca chelneri în timpul lunilor de vară, iar părinții lucrează adesea nopți și week-end-uri ca servere pentru a-și susține familiile. Oamenii de călătorie se îndreaptă adesea spre meseria de cheltuitori pentru a explora cele mai frumoase locuri ale națiunii, de exemplu, lucrează la parc național în timpul verii sau la o cabană de schi în timpul iernii. BLS se așteaptă ca pozițiile chelnerilor să crească cu 7% până în 2026.