Descrierea postului directorului academic

Directorii universitari lucrează în școli private, colegii, școli profesionale și universități, unde supraveghează mai multe aspecte legate de calitatea educației și predarea. De asemenea, aceștia mentorează atât personalul didactic, cât și studenții și asigură legătura cu părțile interesate interne și externe. Această carieră este ideală pentru profesioniștii care au o experiență vastă de predare și un interes puternic în modelarea viitorilor tinerilor.

$config[code] not found

Gestionarea abilităților

Abilitățile de leadership bine dezvoltate reprezintă un avantaj pentru directorii universitari. Aceștia trebuie să ofere îndrumare și îndrumare unui personal mare, care adesea cuprinde consilieri, instructori și consilieri de învățământ. Cadrele didactice academice au, de asemenea, nevoie de abilități puternice interpersonale pentru a construi relații strânse cu colegii, administratorii, părinții și studenții, precum și abilitățile de luare a deciziilor pentru a lua decizii eficiente și bine informate cu privire la o varietate de probleme educaționale și non-educative. Abilitățile analitice, critice, de comunicare și de rezolvare a problemelor sunt, de asemenea, esențiale pentru directorii universitari.

Îmbunătățirea calității

Responsabilitatea primordială a unui director academic este să lucreze pentru creșterea calității educației oferite în instituție. De exemplu, un director academic care lucrează la un colegiu poate realiza acest lucru prin desfășurarea de acțiuni de recrutare pentru a se asigura că instituția are suficient educatori calificați și competenți. Directorul academic va efectua, de asemenea, revizuiri interne ale curriculumului pentru a asigura că conținutul este actual și relevant și că respectă standardele de calitate. De asemenea, directorii universitari sunt implicați în dezvoltarea de noi programe academice și supraveghează integrarea tehnologiilor de învățare în predare.

Interacționează cu studenții

Atunci când directorii academici nu își îndeplinesc funcțiile administrative, aceștia organizează întâlniri cu elevii pentru a strânge informații despre nevoile, așteptările și ambițiile lor. Acești directori folosesc aceste informații pentru a dezvolta programe adecvate de sprijin pentru studenți, cum ar fi consilierea în carieră și pentru a asigura că serviciile instituției sunt adaptate nevoilor studenților. Directorii universitari contribuie, de asemenea, la dezvoltarea bugetului anual al instituțiilor, prezidează reuniunile personalului, pun în aplicare procedurile disciplinare ale studenților, mențin relații de lucru pozitive cu instituțiile partenere și reprezintă instituțiile lor în cadrul conferințelor și seminariilor din industrie.

Ajungem acolo

Cadrele didactice universitare dețin adesea diplome de absolvent în administrația școlii, în managementul educațional sau într-un domeniu apropiat. Deoarece experiența vastă de predare este crucială pentru a ateriza această poziție, majoritatea directorilor universitari încep ca profesori și se ridică prin rânduri. Directorii academici care doresc să avanseze cariera lor pot urma studii de doctorat în educație pentru a-și îmbunătăți perspectivele de a deveni directori universitari. Directorii care dețin aceste calificări pot, de asemenea, să se orienteze către cercetarea cu normă întreagă sau pentru a-și asigura pozițiile politice în cadrul agențiilor educaționale. În 2013, administratorii de învățământ postliceal au avut un salariu mediu anual de 100.600 de dolari, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Cei din școlile elementare și secundare au câștigat 90.670 de dolari.