Descrierea postului HIPAA Compliance Officer

O persoană de asigurare a conformității cu legislația în materie de portabilitate și responsabilitate în materie de asigurări de sănătate, sub supraveghere generală, dezvoltă și menține programele de asigurare a respectării vieții private și a securității informațiilor HIPAA într-o anumită organizație. Este datoria ca acest ofițer să se asigure că organizația respectă HIPAA din 1996. Ofițerul de conformitate HIPAA colaborează cu diferite departamente, asigurând că procedurile de confidențialitate medicală și de securitate a informațiilor sunt tratate în mod adecvat.

$config[code] not found

Funcţie

Responsabilitățile ofițerului de conformitate al HIPAA includ monitorizarea cerințelor de reglementare în conformitate cu legea HIPAA, crearea de programe de protecție a vieții private și a securității HIPAA și introducerea unor politici care să promoveze conformitatea. Ofițerul este legătura cu departamentele din organizația sa și educă șefii de departamente și manageri pentru a pune în aplicare conformitatea. El ajută departamentele în pregătirea documentelor și formularelor juridice. Atunci când departamentele sunt în afara de conformitate ofițerul face planuri de urgență pentru informații medicale care pot include planuri de backup de informații, recuperare în caz de dezastru, modul de urgență, planuri de operare și aplicații pentru analiza critică a informațiilor. El oferă instruire și informații relevante pentru intimitate și securitate. Ofițerul transmite instrucțiuni și alte rapoarte privind respectarea normelor. Atunci când antreprenorii independenți furnizează servicii medicale unei organizații, ofițerul de conformitate HIPAA verifică faptul că respectă toate reglementările privind confidențialitatea.

Educaţie

Absolvirea liceului sau echivalentul acestuia este necesară pentru un ofițer de conformitate HIPAA. Angajatorul acceptă, de asemenea, o combinație de experiență de management și formare. Angajatorul poate oferi formare care să conducă la obținerea unui certificat de conformitate HIPAA. Formarea continuă este oferită ofițerilor atunci când sunt revizuite legile HIPAA.

Mediu de lucru

Agentul de conformitate HIPAA lucrează într-un birou, dar poate că trebuie să călătorească pentru întâlniri și conferințe, în funcție de dimensiunea organizației pentru care lucrează.

Aptitudini

Ofițerul are cunoștințe despre regulile și reglementările legate de HIPAA, precum și despre sistemele administrative și organizaționale. Ofițerul trebuie să știe cum să efectueze evaluări și să implementeze metode de cercetare. Este necesară comanda standard a limbii engleze care implică utilizarea și gramatica. De asemenea, ofițerul trebuie să aibă capacitatea de a citi, învăța, înțelege și interpreta Legea privind asigurarea asigurării sănătății și responsabilității din 1996.

Salariul și perspectivele ocupaționale

Începând cu 2014, în funcție de site-ul de locuri de muncă Într-adevăr, agentul de conformitate HIPAA mediu face un salariu de 74.000 dolari. Potrivit Biroului de Muncă și Statistică, necesitatea depunerii de ofițeri de conformitate cu HIPAA va crește cu peste 20% până în anul 2018.