Ce este un supraveghetor clerical?

Modul în care lumea face afaceri sa schimbat și multe îndatoriri, care ar fi fost făcute de personalul profesional, sunt acum făcute de lucrătorii clericali. Ele mențin afacerile și organizațiile funcționând fără probleme prin organizarea de comunicări, efectuarea de cercetări și supravegherea secretarilor și a asistenților administrativi.

Atribuțiile

Supraveghetorii clericali antrenează și supraveghează angajații clericali, rezolvă litigiile angajaților, evaluează lucrătorii și ajută la îndeplinirea sarcinilor administrative.

$config[code] not found

Conditii de lucru

Funcționarii de conducere lucrează în spitale, clinici, firme și birouri guvernamentale. Aceștia lucrează în mod obișnuit și sunt adesea ședinți pentru perioade lungi de timp. Sindromul de tunel carpian și tulpinile oculare sunt frecvente în această profesie.

Promovare

Mulți supraveghetori clerici au început ca asistenți administrativi sau secretari și sunt adesea promovați în cadrul organizației sau al afacerilor. Educația continuă și experiența profesională sunt esențiale pentru promovare. Instruirea suplimentară în domeniul calculatoarelor, al procesării de text și al resurselor umane va face un candidat deosebit, precum și cunoștințele extinse ale companiei.

Salariu

Potrivit cbsalary.com, salariul mediu pentru un supraveghetor clerical este de 48.643 dolari pe an, dar poate varia foarte mult în funcție de locație și de angajator.

Importanţă

Deoarece lucrătorii și supraveghetorii sunt atât de vitali pentru organizațiile lor, există foarte puține locuri de muncă temporare sau cu fracțiune de normă.

2016 Informații salariale pentru secretari și asistenți administrativi

Secretarii și asistenții administrativi au obținut un salariu mediu anual de 38.730 dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. În partea inferioară, secretarii și asistenții administrativi au câștigat un salariu de 25 de percentile de 30.500 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 48.680 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 3,990,400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca secretari și asistenți administrativi.