Descrierea postului de credit și colecții

Un agent de credit și de colectare gestionează facturarea și colecțiile pentru o companie sau o organizație. Agenții de credit și de colectare se asigură că compania lor primește în timp util o plată exactă. Aceștia lucrează într-o gamă largă de industrii și, împreună cu colecțiile, îndeplinesc adesea îndatoriri generale, cum ar fi trimiterea faxurilor, scrierea de facturi sau telefoane.

Elementele de bază

Agenții de credit și de colectare folosesc în mod normal programe informatice pentru a ține evidența informațiilor de contact ale clienților, conturi delincvente, planuri de plată și taxe de întârziere. Dacă un cont este depășit, agenții de colectare încearcă să ajungă la consumator prin telefon, prin poștă sau prin e-mail. Agenții de colectare decid care sunt conturile care necesită o atenție imediată, spre deosebire de cele care pot fi tratate la un alt moment. Ele pot determina, de asemenea, taxe de întârziere pentru conturile delincvente. În unele cazuri, agenții de credite și de colectare vor lucra cu clienți ale căror conturi sunt în trecut, oferind plăți mai mici pe o perioadă mai lungă de timp.

$config[code] not found

Aptitudini

Agenții de credite și de colectare trebuie să dețină abilități matematice puternice, o înțelegere solidă a finanțelor și cum să utilizeze software-ul de calculator folosit pentru a asista la colecții. În timp ce agenții de colectare ar trebui să posede o comportament politicos și profesionist cu clienții, aceștia trebuie, de asemenea, să rămână asertivi și încrezători. Împreună cu aceste calități, agenții de creditare și de colectare ar trebui să fie organizați, flexibili, analitic și rezilienți atunci când încearcă să rezolve o datorie.

fundal

Cerințele de a deveni un agent de creditare și de colectare variază de obicei în funcție de industrie. Cei mai mulți au nevoie de cel puțin o diplomă de liceu sau echivalentul. Unele companii vor oferi locuri de muncă numai agenților de colecție cu diplomele asociatului sau de licență. Domeniile de studiu pentru agenții de colectare includ, de obicei, afaceri, administrație, matematică și, probabil, economie și contabilitate. De asemenea, agenții de creditare și de colectare care lucrează în calitate de manageri au petrecut ceva timp ca membri ai personalului de zi cu zi înainte de a fi promovați.

Perspective

Mai mult de 411.000 de muncitori au fost angajați ca colectori în mai 2008, potrivit Biroului american de Statistică a Muncii (BLS), care prevedea ca acest număr să crească din 2008 până în 2018. Potrivit BLS, locurile de muncă pentru agenții de colectare vor crește probabil cu 9% 2008 până în 2018 - sau aproximativ la fel de rapid rata de creștere pentru toate celelalte ocupații în aceeași perioadă.

câștig

Salariile pentru agenții de colectare diferă în funcție de industrie, datorii și experiență. Potrivit BLS, agenții de colectare au câștigat un salariu mediu de 14,73 USD pe oră în mai 2008. Unii au câștigat până la 18,12 USD pe oră, a raportat BLS.