Descrierea postului pentru un abstractizator medical

Folosind cunoștințe de terminologie medicală și de codificare, abstracte medicale analiza dosarele pacientului și alte date medicale pentru medici, cercetători și alte agenții. A deveni un abstracte medical necesită doar o diplomă de liceu și experiență clericală sau codificare. Un program asociat sau de licență și certificare, totuși, este foarte apreciat de angajatori.

Responsabilități principale ale locului de muncă

În scopuri de cercetare medicală sau pentru a crea programe de recunoaștere medicală, abstractizorii medicali analizează și compilează informații medicale pe baza diagramelor pe hârtie și electronice; pacientul și medicul; și alte surse. În această poziție, examinați codurile și diagramele și investigați informațiile care ar putea fi lipsite. Folosind abilitățile de codare și de cercetare, compilați rapoarte care ajută cercetătorii sau medicii să prevină bolile sau să recunoască caracteristicile comune pentru bolile care amenință viața. De exemplu, puteți lucra pentru asociațiile medicale care creează programe de recunoaștere a diabetului zaharat. De obicei, lucrați la o săptămână de lucru de 40 de ore într-un birou, iar cele mai multe poziții se găsesc prin facilități de sănătate sau de cercetare.

$config[code] not found

O zi din viata

Un abstractizator medical introduce date abstracte - date pertinente de diagnosticare, prognoză și tratament din diagrame medicale - într-o bază de date și lucrează cu medicii și personalul pentru a găsi informații sau trage anumite diagrame. Urmăriți statisticile de rutină, analizați variabilele la pacienți și revizuiți datele pentru a le completa. De asemenea, colectați date de urmărire și corespondați cu medicii despre grafice sau date incomplete. O parte din munca ta este să creezi rezumate detaliate ale tratamentului și prognozei unui pacient și să organizezi și să menții baze de date. Sarcinile administrative pot fi, de asemenea, parte din munca ta.

Cunoștințele de care aveți nevoie

Cunoașterea terminologiei medicale și codarea este esențială pentru această poziție. Calitățile analitice și atenția la detalii sunt necesare pentru înțelegerea și urmărirea înregistrărilor medicale și determinarea erorilor sau a lipsei de informații. Deoarece înregistrările medicale sunt confidențiale, trebuie să exersați integritatea pentru a proteja confidențialitatea pacienților. Sunt necesare, de asemenea, aptitudini tehnice cu baze de date și programe de codificare, precum și abilități puternice de computere. Trebuie să aveți excelente abilități de comunicare orală și scrisă pentru a discuta cu medici și cu alți angajați.

Educație și formare

Pătrunderea în acest domeniu necesită doar o diplomă de liceu. Cu toate acestea, majoritatea angajatorilor este preferată educația formală - cum ar fi un asociat sau o diplomă de licență în domeniul asistenței medicale, al codării medicale sau al tehnologiei informației în domeniul sănătății. Căutați programe acreditate de American Health Information Management Association sau AHIMA. Majoritatea angajatorilor fac apel la trei sau mai mulți ani de lucru în domeniul codării medicale. Deși nu este necesar, certificarea profesională prin intermediul AHIMA este, de asemenea, un avantaj.

2016 Informații salariale pentru înregistrări medicale și tehnicieni în domeniul sănătății

Dosarele medicale și tehnicienii din domeniul sănătății au obținut un salariu mediu anual de 38.040 de dolari în 2016, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. La capătul inferior, înregistrările medicale și tehnicienii din domeniul sănătății au câștigat un salariu de 25 de percentile de 29.940 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Salariul celui de-al 75-lea percentilă este de 49.770 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 206,300 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca înregistrări medicale și tehnicieni în domeniul sănătății.