Descrierea postului de administrator al unei asociații comunitare

Administratorii asociației comunitare sunt angajați de către proprietari de case și asociații comunitare pentru a menține pacea și pentru a menține valori de origine în sus. Locul de muncă este arbitrul parte, contabilul parte, parte din managerul imobiliar și deținător de proprietate parte. Pentru numeroasele lor eforturi, managerii de asociații comunitare sunt despăgubiți în mod obișnuit cu salarii anuale de peste 50.000 de dolari.

Atribuțiile

Administratorii asociației comunitare supraveghează comunitățile de locuințe. Aceste comunități includ complexe de condominiu, cooperative, comunități planificate și facilități de viață superioare. Obligațiile tipice includ evaluarea ofertelor de servicii, angajarea personalului pentru a menține terenul sau pentru a efectua reparații, colectarea taxelor și gestionarea cărților. Managerii pot fi, de asemenea, responsabili pentru aplicarea regulilor și reglementărilor comunitare.

$config[code] not found

calificări

Cerințele educaționale variază foarte mult pe baza unor sarcini specifice de muncă. O educație colegiu este preferată, dar nu întotdeauna este necesară pentru poziții administrative simple. Pozițiile care solicită managerilor să gestioneze proprietățile financiare și să proiecteze contracte pentru chiriasi pot necesita o diplomă de master în afaceri.

Unele state au reglementări care impun ca managerii de proprietate să fie autorizați. Restricții speciale se aplică și managerilor care supraveghează locuințele publice subvenționate de guvernul federal. Verificați statutul local pentru cerințe specifice.

Mediu inconjurator

Majoritatea managerilor de proprietate lucrează dintr-un birou situat pe proprietăți, dar prezența lor este frecvent necesară departe de birouri pentru a supraveghea diverse personal, pentru a arăta unitățile potențialilor chiriași sau a investiga plângerile rezidenților. Formatele exacte variază, însă mulți manageri de proprietate sunt obligați să lucreze în weekend, deoarece unii chiriști actuali și potențiali sunt disponibili numai în weekend.

Salariu

Conform cifrelor salariale furnizate de Biroul de Statistică a Muncii, salariul mediu anual pentru managerii de asociație comunitară a fost de 58.660 dolari în 2009. Cu toate acestea, gama de salarii raportate la BLS a variat foarte mult. Zece la sută dintre manageri au raportat salarii mai mici de 23.890 dolari. Acelasi numar de manageri au luat acasa mai mult de 104.400 $. Lucrătorii din New York, Virginia și Delaware au făcut cele mai multe. Experții BLS spun că salariul mediu anual pentru managerii care lucrează în aceste state a fost mai mare de 84.500 USD în 2009.

perspectivă

Oficialii BLS prevăd că angajarea managerilor de asociații comunitare va crește cu 8% până în 2018, la fel de rapid ca media națională pentru toate ocupațiile. Experții BLS continuă să spună că perspectivele profesionale vor fi cele mai bune pentru solicitanții cu diplomă de colegiu, desemnări profesionale sau experiență de lucru cu persoanele în vârstă. Sunt cele mai solicitate grade în administrarea afacerilor, în domeniul imobiliar sau în alte domenii relevante.

2016 Informații salariale pentru administratorii de asociere în domeniul imobiliar, al imobilelor și al comunității

Administratorii imobiliari, imobiliari și asociații comunitare au obținut un salariu mediu anual de 57.040 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La nivel inferior, managerii de proprietate, imobiliari și asociații comunitare au câștigat un salariu de 25 de percentile de 39.910 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 83.110 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 317.300 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca administratori de proprietăți, imobiliare și asociații comunitare.