Descrierea postului unui asistent de leasing

Asistenții de leasing prezintă și închiriază apartamente, condominii, case de zi și case rezidențiale. Asociații de leasing comercial arată și închiriază clădiri de birouri, dar nu există competențe diferite în comparație cu un asistent de leasing. Obiectivul unui asistent de leasing este de a închiria un bun de proprietate unui chiriaș responsabil. Asistenții de leasing pot lucra pentru proprietari individuali, comunități de apartamente sau companii imobiliare. Asistenții de leasing nu au nevoie de o licență de muncă.

$config[code] not found

descrieri

Asistenții de leasing îi însoțesc pe chiriașii potențiali pentru a-și vedea proprietățile la alegere. Ei discută dimensiunea și aspectul camerelor, locația centrelor comerciale și școlile din apropiere. Ei discută, de asemenea, prețul chiriei, nivelul de trai și termenii contractului de leasing. Asistenții de leasing pot, de asemenea, să negocieze termenii de leasing și promoțiile speciale.

responsabilităţi

Un asistent de leasing va prezenta diferite proprietăți și va avea cunoștințe despre amenajări și facilități, în timp ce va încheia un contract de leasing sau un contract cu o perspectivă. Ei vor colecta depozite de închiriere și plăți lunare de închiriere. În plus, un asistent de leasing poate contacta chiriasii potențiali care au întrebat despre închirierea unei proprietăți specifice. Această persoană poate, de asemenea, trage rapoarte de credit privind perspectivele și compilează listele de proprietăți de închiriere disponibile. Un asistent de leasing poate, de asemenea, să efectueze și alte sarcini administrative, cum ar fi trimiterea de faxuri, copierea, invitația de întâmpinare și răspunsul la apelurile telefonice.

calificări

Unele calificări necesită lucrul la sfârșit de săptămână și / sau abilitatea de a vorbi bilingv. O atitudine prietenoasă și profesională va fi o necesitate. Competențele bune de comunicare vor fi, de asemenea, o cerință. Această persoană va fi de așteptat să fie un cursant rapid, proactiv, uneori cu o mare energie și orientat în detaliu.

Experienţă

Experiența de vânzări anterioare și abilitățile clienților sunt benefice pentru asistenții de leasing. Un grad de colegiu nu este o cerință pentru majoritatea asistenților de leasing, cu toate acestea, o diplomă de asociat sau de licență poate fi de ajutor pentru a negocia salariul. Angajatorul va căuta mai mult experiența anterioară ca asistent de leasing sau experiență în domeniul imobiliar.

Mediu inconjurator

Un asistent de leasing va fi în picioare destul de des, în timp ce arata proprietate pentru diverse perspective și va fi supus unor climat climatic diferit. Ei se vor imbraca, de obicei, casual. Ei vor petrece, de asemenea, o parte din timpul lor într-un mediu de birou înconjurat de unul sau mai mulți asistent de leasing. Ei vor lucra la biroul propriu cu un calculator și vor întreține aplicațiile de leasing. Această persoană va petrece mult timp vorbind cu o diversitate de oameni și trebuie să comunice bine altora.

Beneficii

Asistentul de leasing oferă cunoștințe despre o proprietate, ceea ce reprezintă un avantaj pentru potențialul chiriaș. În plus, asistenții de leasing vor avea de obicei informații valoroase despre zona în care se află proprietatea, inclusiv informații statistice despre venitul mediu, grupurile de vârstă, districtul școlar și magazinele și restaurantele din apropiere. În cele din urmă, începând cu data de 8 iunie 2010, potrivit Indeed.com, asistenții de leasing au în medie 34.000 de dolari pe an în Statele Unite.