Descrierea postului de inginer de unelte

Producătorii de obiecte mari precum automobilele și aeronavele caută în mod constant instrumente și metode automatizate pentru a îmbunătăți productivitatea și a reduce costurile. Un inginer de scule furnizează contribuții pentru atingerea acestor obiective. Potrivit SalaryList.com, un inginer de scule în 2009, care lucrează în Statele Unite, a realizat un salariu mediu anual de 59.217 dolari.

Sarcinile de serviciu

Dezvoltarea de noi metode de lucru, crearea de instrumente inovatoare și revizuirea standardelor de scule pentru reducerea costurilor de producție sunt principalele atribuții ale acestui loc de muncă. Cercetarea noilor furnizori și a conceptelor de scule este necesară. Programarea programelor pentru a testa noi instrumente și procese face parte din postul respectiv.

$config[code] not found

Cerințe de îndemânare

Creația și gândirea progresivă sunt necesare pentru a fi un inginer competent de instrumentare. Abilitățile bune de comunicare permit inginerului să facă schimb de idei de instrumente cu managerii de proiect, evaluatorii de costuri și inginerii de proces. Sunt necesare cunoștințe aprofundate privind producția și producția pe scară largă.

Contextul preferat

Un inginer de scule necesită între 7 și 10 ani de experiență în proiectarea și dezvoltarea sculelor. Este preferată experiența ca mecanic sau supraveghetor al sistemelor automate. Contextul specific domeniului este un plus.