Dezvoltare asociată Descrierea postului

Un asociat de dezvoltare lucrează ca parte a unei echipe de dezvoltare pentru o organizație nonprofit, acționând ca asistent administrativ directorului de dezvoltare. Asociații de dezvoltare sunt responsabili pentru multe sarcini, printre care:

Primirea, înregistrarea și răspunsul la donații Întreținerea bazelor de date specializate Compunerea corespondenței Cercetarea potențialilor donatori și întocmirea rapoartelor despre donatori Menținerea calendarelor privind progresul acordării granturilor, termenele și rapoartele Asistență la scrierea de propuneri de finanțare, buletine informative și rapoarte anuale Asistență la evenimente de colectare de fonduri și corespondență Scrierea și încărcarea conținutului site-ului web

$config[code] not found

Funcţie

imagine de birou de peter Închiriază imagini de la Fotolia.com

Responsabilitatea principală a asociatului de dezvoltare este să accepte, să înregistreze și să răspundă la donații. Donațiile pot fi sub formă de cecuri, taxe sau numerar, toate acestea trebuie înregistrate în baza de date. Menținerea bazei de date este o responsabilitate principală a asociatului de dezvoltare; toate informațiile înregistrate în baza de date sunt de așteptat să fie corecte și actualizate. Asociația trebuie să trimită o confirmare cu o notă adecvată sau o notă scrisă de mână. Este responsabilitatea asociatului de dezvoltare să depună cadouri prin transferarea lor către o bancă sau prin depunerea acestora către departamentul contabil al organizației. Orice înregistrări ale donatorilor care nu sunt ținute electronic sunt de asemenea responsabilitatea principală a asociatului de dezvoltare.

Rolul asociatului

image_society_b de Andrey Kiselev de la Fotolia.com

Asociația de dezvoltare acționează ca asistent administrativ pentru întregul departament de dezvoltare. Dezvoltatorii asociați trebuie să fie pregătiți să furnizeze informații exacte și actualizate cu privire la orice donator. Asociații au nevoie de o prezență bună a telefonului și de capacitatea de a afișa apeluri pentru directorul de dezvoltare, în plus față de furnizarea de servicii clienților donatorilor. Asociații de dezvoltare vor participa la întâlniri sau vor asista la activități de strângere de fonduri, inclusiv prin corespondență în masă pe tot parcursul angajării. Propunerea, buletinul informativ, raportul anual sau scrisoarea suplimentară poate fi responsabilitatea asociatului, în funcție de structura departamentului. Asociația trebuie să fie capabilă să facă multitasking cu o atitudine pozitivă.

Educaţie

studenți imagine de dinostock de la Fotolia.com

Un asociat de dezvoltare are nevoie de abilități excelente de scriere, editare și rezolvare a problemelor, pe lângă cunoașterea software-ului specializat. Într-o poziție entry-level, un asociat de dezvoltare are nevoie de o diplomă de colegiu de patru ani în oricare dintre următoarele domenii: engleză, filozofie, marketing sau comunicare; la niveluri avansate, este adesea necesară o diplomă de master în unul dintre aceste domenii. Orice instruire specializată în software-ul de management al donatorilor, în special Raisers Edge, este foarte de dorit.

Aptitudini

deschideți imaginea organizatorului de Kokhanchikov de la Fotolia.com

Setul de competențe adecvat pentru un asociat de dezvoltare ar trebui să includă:

Competențe organizaționale și capacitatea de a respecta termenele limită Abilitatea de a funcționa independent sau ca membru al echipei active Competențe excelente de comunicare, atât experiență orală și scrisă Experiența Microsoft Office Experiența software-ului de gestionare a donatorilor (Raisers Edge, FoxPro) informații confidențiale cu integritate

Salariu

imagine de bani de către cherie de la Fotolia.com

Asociații de dezvoltare au o întreagă gamă de salarii între 29.906 și 39.567 $, salariul mediu așteptat fiind de 34.673 $. Atunci când se ia în considerare adăugarea de beneficii, cum ar fi îngrijirea sănătății și timpul liber plătit, valoarea salariului median este de 51.311 dolari. Salariile depind de o serie de factori, inclusiv domeniul de activitate, educația și experiența.