Salariu Coordonator responsabilități

Taxele salonului de coordonator variază în funcție de mărimea salonului, personalului și cerințelor proprietarului salonului. Cu saloanele care adaugă mai mult decât servicii de păr, poziția a evoluat de la simplă recepționist la cvasi-management. Este de așteptat ca un coordonator de salon să poarte mai multe pălării care să acționeze ca o legătură între proprietarul salonului și personal, precum și între personal și clienți.

Receptiontist

Deși poziția coordonatorului salonului a evoluat de la recepționer, recepția rămâne o responsabilitate primordială. Salon coordonatori salut pe oricine care merge prin ușa din față. Aceștia răspund la telefon, la întâlniri cu cărți și comunică nevoilor clienților la personalul salonului și la conducere. Pentru a îndeplini aceste funcții, coordonatorii salonului utilizează software-ul proprietar care urmărește vizitele clienților, achizițiile și informațiile despre servicii. În calitate de recepționeri efectuează excursii la salon, servesc băuturi clienților în așteptare și efectuează gospodării minore în zona de așteptare.

$config[code] not found

Specialist în vânzări cu amănuntul

Furnizarea de servicii este doar o parte a fluxului de venit al salonului. Vânzările de produse cu amănuntul pot reprezenta până la 50% din afacere. Coordonatorii joacă un rol esențial în generarea vânzărilor cu amănuntul prin urmărirea recomandărilor de produse de la furnizorii de servicii și prin promovarea produselor cu amănuntul clienților. Coordonatorii salonului care "vând" produse cu amănuntul pot crește vânzările medii pe bilet. Afacerea cu amănuntul este atât de vitală pentru profiturile salonului, încât mulți proprietari oferă coordonatorilor o comisie bazată pe vânzări de produse.

administrator

Cu mai multe saloane care oferă servicii spa, inclusiv facials, masaje și machiaj, coordonatorii de salon se află în calitate de concierge. Un coordonator de salon poate organiza un "fete de noapte" pentru o petrecere de nuntă sau pentru o manichiură-mamă-fiică. Coordonatorii ar putea fi nevoiți să organizeze întâlniri pentru angajați, cum ar fi machiajul și părul pentru o nuntă. Coordonatorul construiește relații cu companii de afaceri gratuite, cum ar fi planificatorii de nuntă și proprietarii de restaurante, pentru a oferi recomandări clienților.

Salon Operations Manager

În saloanele mai mici, proprietarul acționează ca administrator. Deoarece proprietarul este ocupat cu funcționarea afacerii, coordonatorul salonului este numit pentru multe operațiuni de zi cu zi. Printre acestea se numără trecerea peste inventarul cu amănuntul, întâlnirea cu furnizorii și vânzătorii și planificarea personalului. În funcție de cerințele proprietarului, coordonatorii salonului pot fi rugați să facă contabilitate minore, cum ar fi echilibrarea chitanțelor de vânzări și sfaturi de calcul. Aceștia pot fi, de asemenea, rugați să facă marketing, să se ocupe de solicitările mass-media și să acționeze în calitate de manager la datorie atunci când proprietarul nu este prezent.