Descrierea postului agentului de vânzări

Una dintre cele mai rapide modalități de a câștiga un venit de șase cifre direct din colegiu este prin preluarea unui loc de muncă ca agent de vânzări. Un job agent de vânzări nu este ușor. Ea necesită o piele groasă, o perspectivă optimistă, tenacitate, răbdare și o atitudine competitivă. Este una dintre puținele locuri de muncă în care poți câștiga un salariu de șase cifre fără să ai nici măcar o diplomă de liceu.

Obținerea unei activități de agent de vânzări

Obținerea primului loc de muncă de agent de vânzări nu este atât de dificilă. Există multe locuri de muncă la nivel de intrare care nu necesită nicio experiență. Companiile vă vor oferi o pregătire profesională și vă vor oferi de multe ori un salariu mic până când veți începe să generați suficiente vânzări pentru a vă sprijini pe bază de comision. Obținerea primului agent de vânzări depinde în mare măsură de modul în care vă prezentați și de cât de discriminator sunteți cu ceea ce vindeți. Dacă sunteți dispus să vindeți ceva în orice locație geografică și nu vă deranjează să plătiți numai comision, atunci nu veți avea niciodată dorințe pentru opțiuni. Principalul determinant este modul în care vă prezentați în timpul interviului. Trebuie să vă prezentați energic, de ieșire și profesioniști. Dacă nu, atunci probabil că nu veți obține slujba.

$config[code] not found

Atribuțiile

Cea mai mare parte a timpului agentului de vânzări este cheltuit în încercarea de a găsi conducători, de a dezvolta rețele de recomandări și de a urmări situația. Plumbul este sângele unui agent de vânzări. Fără ei, nu se pot face vânzări. Ca urmare, un agent de vânzări își va petrece ziua făcând apeluri telefonice, vizitând clienți sau întâlnindu-se cu potențiali clienți. Cu cât mai mult timp petrece acest lucru, cu atât va fi mai reușit.

Carieră

Cu excepția cazului în care un agent de vânzări are un grad de MBA proaspăt măcinat, majoritatea vor începe în partea de jos a scării. Aceasta nu înseamnă că partea inferioară a scării este rea. Dar devine mult mai profitabil odată ce ai mai multă experiență. De exemplu, la unele companii, o persoană va începe să facă serviciul pentru clienți timp de mai multe luni până la un an înainte de a se deplasa la un post de investitor. Odată ajuns acolo, aceștia sunt responsabili pentru dezvoltarea de potențiali clienți pentru vânzări mai mari, precum și pentru gestionarea unor conturi mai mici. Un planificator financiar, care este următoarea poziție promovată, se ocupă de conducerea mai profitabilă a dezvoltării rep replicii. Următorul pas de la un planificator financiar este un administrator de cont. De obicei durează un minim de 10 până la 15 ani pentru a ajunge la această poziție și pentru a face acest lucru trebuie să fii foarte bun pentru că această poziție ocupă cele mai mari conturi. Fiecare administrator de cont poate gestiona o carte de afaceri de 500 de milioane de dolari.

Tipuri de compensații

Există mai multe modalități diferite de a plăti un agent de vânzări. Modul cel mai profitabil este de a fi plătit pe bază de comision. Acest lucru vă permite să vă limitați câștigurile numai prin eforturile dvs. De asemenea, puteți primi doar salariu, care este rar sau o combinație de salariu și comision. O mulțime de oameni preferă salariul plus comisionul din cauza siguranței pe care o oferă. Acesta garantează un nivel de bază al veniturilor și permite agenților de vânzări să evite fluctuațiile salariilor pe care le dețin experții de vânzări numai pentru comisioane.

Nivel de salarizare

Există o gamă largă de salarii acolo. Unii plătesc foarte puțin și unii plătesc foarte bine. În sectorul serviciilor financiare, cei mai buni 25% din agenții de vânzări au peste 126.290 de dolari, în timp ce primele 10% reprezintă mai mult de 145.600 $ (a se vedea referințele). Nu fiecare loc de muncă de vânzări plătește o sumă de 100 mii de dolari, dar există o mulțime de oportunități acolo pentru agenții de vânzări buni, harnici.