Descrierea postului de analist asociat

Pe măsură ce mai multe organizații colectează cantități masive de date - totul, de la interacțiunile clienților și tendințele de vânzări la productivitatea angajaților - există o nevoie tot mai mare de angajați cu înaltă calificare care vor analiza datele și vor acționa într-un mod care să conducă decizii de afaceri inteligente. Acest lucru ar putea însemna sortarea datelor angajaților pentru a lua decizii legate de resursele umane sau a înțelege comportamentul consumatorilor, astfel încât să faciliteze un plan de acțiune pentru utilizarea site-ului web.

$config[code] not found

Ce este un analist asociat?

În mod obișnuit, un analist asociat este un membru junior al echipei, care are o experiență de la unu la cinci ani și care raportează mai mult analiștilor de nivel superior sau managerului de operațiuni. Sarcinile de activitate includ stabilirea de sisteme de raportare și colectarea de date; folosind abilități analitice pentru a înțelege modul în care datele afectează deciziile de afaceri; și pregătirea rapoartelor care detaliază constatările și recomandă soluții. Deși analiștii asociați îndeplinesc adesea o mare parte din colectarea metodică și analiza datelor - și pot face recomandări inițiale - în mod obișnuit, managerii sau directorii companiei fac deciziile finale de afaceri.

Este important de menționat că analiștii sunt necesare în diferite părți ale unei organizații - de la finanțe și operațiuni la IT și marketing.

Ce este un analist în afaceri?

Una dintre cele mai solicitate joburi analist este în operațiuni sau soluții de afaceri. Aici, o echipă investighează soluții informatice sau de afaceri, care ar include totul, de la software-ul contabil la tehnologia automată de chat-client, care ar facilita înțelegerea de către clienți a legăturii dintre capacitățile unei firme de tehnologie a informației - sau ce lipsesc tehnologia IT -. Obiectivul principal este de a pune în funcțiune procesele și tehnologia de afaceri, care vor conduce la rentabilitate, concentrându-se pe domenii cum ar fi creșterea productivității, care permite întreprinderilor să răspundă mai bine cerințelor consumatorilor sau să reducă costurile forței de muncă prin automatizare.

Ce este un analist de cercetare de piață?

În timp ce operațiunile și analiștii de afaceri își concentrează atenția pe plan intern în punerea în aplicare a sistemelor pentru a conduce obiectivele de afaceri, analiștii de piață se uită în exterior pentru a înțelege consumatorii. Aceștia ar putea analiza datele despre concurenți și vânzări sau ar putea utiliza cercetarea terților pentru consumatori pentru a înțelege mai bine cine sunt consumatorii unei afaceri, ce doresc și cât vor plăti pentru un produs. După colectarea datelor, sarcina implică punerea împreună a unui plan pentru a viza consumatorii cu mesajele care rezonează în canalul pe care doresc să fie contactat - cum ar fi, candidatul ca direct mail sau vrea să fie comercializat pe Facebook; în cele din urmă, concluziile ar putea viza nu numai comercializarea unui produs sau serviciu, ci și sugestii cu privire la modul de îmbunătățire a produsului în sine.

Abilitati cerute

De obicei, este necesară o diplomă de licență, pentru un rol mai tehnic sau financiar; unele organizații pot prefera pe cineva care are o diplomă de masterat sau care are mai mult de un an de experiență de muncă. Competențele de vârf includ:

  • Având o comunicare scrisă și verbală, inclusiv capacitatea de a explica concluziile în mod concis și de a face recomandări clare pe baza acestor constatări.
  • Având o înțelegere a sistemelor de afaceri și a tehnologiilor comune ale întreprinderilor.
  • Având capacitatea de a efectua analize cost / beneficiu.
  • Dezvoltarea abilităților de prezentare și prezentare a afacerilor.
  • Având o înțelegere a tehnicilor și metodelor de modelare.

Perspectiva carierei

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii, cererea de analiști asociați și alte tipuri de roluri analist sunt de așteptat să crească până în 2026. Rata medie de creștere pentru un analist operațiunilor de afaceri este de aproximativ 27 la sută, cu un salariu mediu median de 81.390 dolari, Mai 2017. În același timp, rata de creștere a locurilor de muncă pentru analiștii de cercetare de piață este de așteptat să fie de aproximativ 23%, cu un salariu mediu anual de 63.230 $, începând din mai 2017.