Descrierea postului pentru un programator principal

Un programator principal are responsabilitatea de a se asigura că toate liniile de timp legate de lanțul de aprovizionare (adică toate departamentele și procesele implicate în fabricarea de bunuri cum ar fi achiziția, aprovizionarea și producția) sunt respectate și se desfășoară într-o manieră eficientă.

Relații cu furnizorii

Un programator comandant negociază și execută livrarea la timp a bunurilor utilizate pentru fabricarea de la furnizori externi.

$config[code] not found

Serviciu clienți

Pe tot parcursul procesului de producție, un programator comandant interacționează cu clienții, asigurându-se că primesc un nivel excepțional de servicii, gestionând așteptările lor după cum este necesar.

Controlul inventarului

Într-un efort de a se asigura că cerințele de producție pot fi îndeplinite, un programator comandant monitorizează în mod constant nivelul consumabilelor de producție și alte bunuri și comandă mai mult, după cum este necesar.

Educatie si antrenament

Pentru a deveni un programator de master, un candidat trebuie să dețină cel puțin o diplomă de liceu sau echivalentul acesteia. În plus, mulți angajatori dau preferință celor care au obținut un grad de colegiu de patru ani.

Venit anual

Potrivit Indeed.com, în 2010, planificatorul mediu de lucru angajat în Statele Unite ale Americii câștigă un venit anual de 76.000 $.