Care sunt obligațiile unui comerciant la compania Coca-Cola?

Când intri într-un magazin și vezi produsele Coca-Cola pe raft, probabil că nu te gândești prea mult la modul în care au ajuns acolo. Luați doar un caz de băutură răcoritoare preferată și continuați cumpărăturile. Fără un merchandiser, totuși, este posibil să nu puteți găsi acele băuturi răcoritoare. Compania Coca-Cola, ca și multe alte mărci importante, angajează comercianții să lucreze în magazine și să se asigure că produsele sale sunt afișate și comercializate în mod eficient și că clienții pot găsi mereu produsele de cocs pe care le doresc.

$config[code] not found

Descrierea postului

Responsabilitatea principală a unui comerciant Coca-Cola este de a obține produsele Coke pe rafturile magazinelor. În fiecare zi, aceștia vizitează locațiile magazinelor pe traseu și rafturile de inventar, rotesc produse pentru prospețime maximă, creează și repară afișează, pun la dispoziție materiale de marketing și promoționale și monitorizează disponibilitatea stocurilor. Comercianții pot, de asemenea, să introducă comenzi și să stocheze informații utilizând computerele portabile și să ofere asistență reprezentanților de vânzări atunci când este necesar. În general, comercianții sunt obligați să se asigure că nu numai produsul este disponibil atunci când clienții doresc acest lucru, ci că este afișat atractiv și că Coca-Cola este bine reprezentată în magazine, în conformitate cu politicile și așteptările companiei.

Comercianții de plumb cu Coca-Cola au responsabilități suplimentare, în special prin formarea de noi comercianți și prin abordarea problemelor legate de serviciul clienți.

Cerințe educaționale

Coca-Cola cere comercianților să aibă o diplomă de liceu sau un echivalent. Educația suplimentară nu este necesară, deși compania preferă candidații cu experiență în serviciul clienți. Este necesar un permis de conducere valabil, precum și un vehicul sigur și sigur, care trece compania de verificare a autovehiculelor. Merchandiserii trebuie, de asemenea, să poată ridica fizic până la 50 de lire sterline și să opereze un jack manual pentru paleți și căruțe care transportă până la 2.200 de lire sterline.

Industrie

În general, industria sifonului se află într-o stare de declin, consumul scăzând cu aproximativ 1% pe an în ultimii 12 ani. Preocuparea cu privire la efectele asupra sănătății consumului de sodă este un factor major în acest declin, deoarece consumatorii caută alternative la băuturile răcoritoare zaharoase, în special la apele aromatizate și la produsele alimentare. Ca răspuns, Compania Coca-Cola își schimbă de asemenea atenția, oferind mai multe alternative "sănătoase". Cumpărătorii de cocs, prin urmare, vor găsi probabil că stochează mai puțin Coca-Cola și Coca-Dietă pe rafturi, și mai mult Dasani îmbuteliate cu apă.

Ani de experiență și salariu

Salariul mediu anual pentru un comerciant Coca-Cola variază între 24.106 și 43.244 USD.Majoritatea locurilor de muncă pentru comercianți Coca-Cola sunt plătite pe oră, cu o rată medie între 11,35 și 17,73 USD pe oră, în funcție de piață și de ruta. Depășirea orelor suplimentare este obișnuită. Cu toate acestea, deoarece majoritatea comercianților stau doar în poziția de doi sau patru ani, salariile nu se schimbă mult cu experiența. De fapt, este rar să găsești un comerciant cu 20 de ani de experiență sau mai mult.

Tendința de creștere a locurilor de muncă

Declinul în industrie și cifra de afaceri ridicată înseamnă că creșterea locurilor de muncă pentru comercianții Coca-Cola este netedă, dacă nu este în declin. Biroul de Statistică a Muncii nu furnizează informații specifice comercianților, dar observă că creșterea vânzărilor cu amănuntul este probabil să fie mai mică decât media în prezent până în 2026.