Descrierea postului de funcționar de distribuție USPS

Un funcționar de distribuție USPS este angajat al Serviciului Postal al Statelor Unite care răspunde de sortarea corespondenței de intrare și de ieșire.

Alți termeni

Agenții de distribuție sunt, de asemenea, numiți sortatori de mail, procesatori de corespondență, agenți de prelucrare a corespondenței, operatori de prelucrare sau funcționari de procesare.

responsabilităţi

Responsabilitățile funcționarului de distribuție includ încărcarea / descărcarea camioanelor, transportul poștei în cadrul centrului de corespondență și operarea mașinilor de sortare a corespondenței.

cerinţe

Numeroși lucrători poștali, inclusiv cei numiți în mod obișnuit funcționari de distribuție, trebuie să ia examenul 473, care testează memoria, competențele numerice, abilitățile de recunoaștere a adreselor și alte abilități esențiale pentru locul de muncă.

Cerințe fizice

Lucrătorii poștali trebuie să poată să stea pentru perioade lungi de timp, să ridice pungile grele de corespondență și să poată folosi mașini, cum ar fi un stivuitor.

Compensare

Potrivit Biroului de Statistică al Muncii din SUA, salariul mediu pentru 2008 pentru sortarea, procesarea și operatorii de mașini a fost de 50.020 USD.