Descrierea postului de coordonator independent de viață

Indiferent dacă o persoană trece de la un centru de îngrijire rezidențială sau că lucrează pentru a obține independență, îndrumare, formare și asistență sunt necesare. Coordonatorii independent de viață facilitează această schimbare pentru clienții lor, care pot include surzii, orbi sau, în unele cazuri, cei care suferă de tulburări psihologice și alții care au nevoie de asistență în acest tip de circumstanțe.

Descrierea postului

Un coordonator independent de viață este responsabil de supravegherea și direcționarea sarcinilor destinate să ajute oamenii să dezvolte și să îmbunătățească abilitățile necesare fie pentru a trăi singuri, fie pentru a deveni mai competenți în a-și îngriji propriile nevoi. Acest lucru necesită o strânsă colaborare cu educatorii, cu membrii personalului instituției, cu medicii, cu consilierii și direct cu clienții înșiși.

$config[code] not found

Atribuțiile

Datoria acestei poziții include colaborarea cu clienții pentru a-și îmbunătăți propriul grijă prin învățarea să se îmbrace în mod corespunzător, să gestioneze igiena personală și banii și să-și păstreze spațiul de locuit curat. De asemenea, coordonatorii lucrează pentru a educa clienții cu privire la comportamentele sociale adecvate, tehnicile de rezolvare a problemelor și abilitățile organizaționale pentru a stabili o rutină. Activitățile administrative includ coordonarea îngrijirii cu alți lucrători, păstrarea evidenței și asistarea în dezvoltarea programelor personalizate.

calificări

Calificările vor varia în funcție de industria postului, dar toate posturile necesită o diplomă de licență în domeniul asistenței sociale, a serviciilor umane sau a unei zone similare. Unele funcții de coordonare independente vor necesita un certificat de predare aprobat de stat sau o formare specializată, cum ar fi Braille.

Cerințe fizice

Coordonatorii independenți de viață lucrează, în general, într-un cadru similar biroului; totuși, această poziție necesită mișcări repetitive, ridicare, în picioare, îndoire, îngenuncheare, atingere și mers.

Salariu

Pachetele de compensații specifice vor varia foarte mult în țară; cu toate acestea, salariul mediu pentru această poziție a fost de 35 000 USD în 2010. Salariul real oferit va depinde de locația, nivelul de experiență al solicitantului, industria și alte beneficii oferite, cum ar fi asistența medicală.