Descrierea postului pentru un asistent de credit

Anonim

Funcţie

Asistenții de credit sunt responsabili pentru efectuarea de cecuri de credit, recenzii și cereri pentru clienți.Pe lângă procesarea cererilor de credit, aceștia trebuie să colecteze plățile în trecut, să stabilească linii de credit, să stabilească limite de credit și să rezolve problemele clienților legate de conturile lor și eligibilitatea pentru produse și servicii. Alte atribuții ale unui asistent de credit includ înregistrarea și introducerea datelor clienților în baze de date electronice și răspunsul la anchetele generale de creditare.

$config[code] not found

Educaţie

O diplomă de liceu este necesară pentru o funcție de asistent de credit, împreună cu cel puțin un an de experiență care oferă servicii de creditare și colectare. Unii angajatori preferă o diplomă de licență sau pot solicita ca candidații să fi terminat cursuri de colegiu în contabilitate sau finanțe. Asistenții de credit primesc de obicei, la locul de muncă de formare.

Aptitudini

Asistenții de credite ar trebui să aibă puternice abilități organizatorice, multi-tasking și de rezolvare a problemelor. Deoarece asistenții de credit interacționează zilnic cu clienții și furnizorii externi, ei trebuie să cunoască eticheta telefonică adecvată și să se ocupe bine de diferite personalități. Candidații trebuie, de asemenea, să aibă cunoștințe de bază despre aplicațiile informatice cum ar fi Microsoft Word și Excel.

Potenţial

Biroul american de Statistică a Muncii (BLS) prezice o creștere mai lentă decât cea medie pentru posturile de autorizare a creditelor, verificări și grefieri în deceniul următor. În plus, se preconizează o creștere a ocupării forței de muncă cu 3%. Cu toate acestea, BLS raportează că perspectivele de locuri de muncă ar trebui să fie pozitive din cauza necesității de a înlocui lucrătorii curenți care părăsesc domeniul sau trec la roluri de supraveghere.

Salariu

Potrivit BLS, salariul mediu pentru creditor autorizat, verificator și funcții de grefier a fost de 30.390 dolari în mai 2008. Salariile pentru asistenții de credit diferă în funcție de industrie, experiență și locație. De exemplu, un raport SalaryExpert care compară salariile anuale ale asistenților de credit din 10 orașe diferite prezintă salarii cuprinse între 28.835 și 39.151 dolari.