Descrierea postului de grefier

Când oamenii fac cumpărături pentru alimente, întâlnesc de obicei o gamă largă de angajați în supermarketuri. În mod normal, există un lucrător în producție, un funcționar de măcelărie și de panificație, disponibil în departamentele respective și angajați la etajul vânzărilor, pentru a răspunde la întrebările clienților și a le ajuta să găsească articole. Odată ce cumpărăturile sunt finalizate, un funcționar alimentar este frecvent ultima persoană cu care un patron de magazin interacționează.

$config[code] not found

Cerințe de îndemânare

Sunt necesare abilități bune de introducere a computerului și a datelor pentru a fi un funcționar alimentar. Cele mai multe case de marcat și scanere electronice detectează prețurile produselor alimentare prin citirea codurilor de bare, însă un funcționar alimentar trebuie să cântărească produse la standul de comandă și să introducă codurile corespunzătoare în sistem. Răspunzând corect solicitărilor clienților și făcându-le să se simtă binevenite sunt necesare pentru această poziție. În cazul în care cardurile de credit, cardurile de debit sau cecurile personale sunt metode acceptabile de plată, un funcționar alimentar are nevoie de abilitățile de verificare și înregistrare a identificării din formele standard de identificare, cum ar fi permisele de conducere sau pașapoartele. Dacă nici un bagger nu lucrează cu ea, trebuie să aibă abilități în ambalarea produselor alimentare și nealimentare pentru a evita deteriorarea produselor.

Sarcinile de serviciu

Scanarea corectă a obiectelor rapid și cu o atitudine prietenoasă reprezintă sarcina principală a unui funcționar alimentar. Este de așteptat să angajeze clienții în discuții mici în timp ce își procesează achizițiile și să fie siguri că au găsit ceea ce doreau să cumpere. Comunicarea cunoștințelor privind inventarul și aspectul magazinului este necesară pentru a ajuta clienții să găsească produse specifice. Dacă magazinul acceptă clienților vouchere și plăți de la agenții de servicii sociale, grefierul trebuie să știe cum să proceseze cu acuratețe documentele.

Mediu de lucru

Un loc de muncă al unui funcționar alimentar poate fi ocupat sau plictisitor. În timpul orelor de vârf, cum ar fi ora de prânz și orele de seară devreme după ce mulți oameni se dau de lucru, mediul magazinului este, de obicei, tare și agitat. Întârziere noaptea și în timpul zilei, un funcționar alimentar poate fi rugat să facă rafturi sau să efectueze alte activități de vânzare cu amănuntul, deoarece nu are clienți la registrul său. Un funcționar alimentar își petrece cea mai mare parte a timpului în picioare, așa că trebuie să fie fizic potrivit și să aibă o bună rezistență. Lucrările de schimbare care includ nopți, weekend-uri și sărbători sunt comune pentru un funcționar alimentar.

Cerințe educaționale

Nu există cerințe educaționale pentru acest loc de muncă, deoarece majoritatea grefierilor sunt instruiți la locul de muncă ulterior angajării. Un număr semnificativ de magazine leagă grefierii care încă se află în liceu. Un funcționar alimentar care dorește să se specializeze în tăierea cărnii sau în alte zone care necesită o pregătire suplimentară trebuie, în general, să aibă o diplomă de liceu sau un echivalent.

Salarii și oportunități de avansare

Lanturile de retail din industria alimentară oferă numeroase căi de avansare. Un număr semnificativ de manageri de magazine din magazinele mari și-au început cariera ca bageri sau grefieri. Magazinele mai mici oferă puține oportunități de creștere a carierei. Potrivit salary.com, salariul mediu median pentru un grefier din Statele Unite în 2009 a fost de 28.976 dolari.