Descrierea postului de asistent de marketing

Firmele de marketing și companiile independente angajează asociații de marketing pentru a lucra în departamentele lor de marketing. Acești angajați își cunosc clienții vizați și identifică metode de promovare a anumitor produse sau servicii pentru aceștia. Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, asociații de marketing au câștigat în medie 67.780 de dolari în mai 2013.

Responsabilități zilnice

Asociații de marketing învață despre clienții vizați prin cercetarea tendințelor actuale ale pieței și studierea strategiilor de marketing ale concurenților. De asemenea, analizează campaniile de marketing din trecut pentru a determina ce abordări au obținut cele mai bune rezultate. Asociații de marketing creează materiale promoționale care prezintă produsul și le transmit directorului de marketing spre aprobare. Aceștia organizează evenimente promoționale pentru a-și promova produsul și a face prezentări la aceste evenimente. În plus, gestionează site-urile media sociale prin postarea de actualizări regulate pentru a genera interes pentru produs.

$config[code] not found

Educație și alte atribute

Asociații de marketing dețin o diplomă de licență în marketing, comunicare, afaceri sau un domeniu conex. Ei au, de obicei, experiență de lucru în marketing sau vânzări înainte de a se muta în poziția de asociat de marketing. Pe lângă îndeplinirea cerințelor educaționale, asociații de marketing au nevoie de abilități puternice interpersonale, de capacitatea de a comunica în mod clar și de încredere în vorbirea publică. Alte atribute importante includ gândirea creativă, atitudinea profesională și aptitudinile organizatorice puternice.

Mediu de lucru

Asociații de marketing lucrează, de obicei, o săptămână de 40 de ore, petrecând ore suplimentare atunci când este necesar pentru a respecta termenele limită sau pentru evenimente speciale. Ei își petrec cea mai mare parte a timpului de lucru în biroul lor brainstorming noi abordări de marketing sau comunicarea cu alții prin e-mail sau telefon. Călătoriile ocazionale peste noapte sunt necesare pentru a participa la expoziții sau pentru a se întâlni cu clienții.

Oportunitate și progres

Perspectiva actuală pentru asociații de marketing promovează o rată de creștere de 32% în perioada 2012-2022, potrivit BLS. Statele cu cele mai multe oportunități de locuri de muncă includ California, New York, Texas, Pennsylvania și Ohio. BLS raportează că industriile cu cel mai înalt nivel de ocupare includ serviciile de consultanță, managementul companiei, proiectarea sistemelor informatice, publicitatea sau relațiile publice și alte servicii profesionale.

2016 Informații salariale pentru analistii de piață

Analistii de cercetare de piata au obtinut un salariu mediu anual de 62.560 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, analiștii de cercetare de piață au câștigat un salariu de 25 de percentile de 45.550 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 88.260 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 595.400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca analiști de cercetare de piață.