Descrierea postului de dockmaster

Un administrator de docuri sau un manager de operațiuni de andocare poate avea o varietate de responsabilități în funcție de mărimea portului de agrement. Această poziție este, în general, a doua în comandă, care se raportează administratorului sau proprietarului portului de agrement. Porturile mai mari care au mai multe docuri cu mai multe fileuri pot avea mai mult de un dockmaster sau dockmasters asistent.

Rolul unui dockmaster al Marina

Un administrator de dockmasteri sau de operațiuni de andocare supraveghează gestionarea acostamentului, ancorarea, depozitarea și întreținerea bărcilor în portul de agrement. Dockmasterul este prima linie de servicii pentru clienți pentru navele primite. Persoana care deține această funcție trebuie să aibă abilități excepționale în ceea ce privește serviciile clienților.

$config[code] not found

Nivelurile de dockmasteri

În funcție de mărimea portului, pot exista mai mulți dockmasteri. O operațiune de mare marină cu una sau două docuri poate avea un dockmaster senior și doi sau trei asistenți. În acest caz, dockmasterul senior este managerul portului și raportează direct proprietarilor de port. Asistenții dețin titlul de junior dockmaster sau echipaj de andocare, în funcție de experiența lor. Pentru porturile de agrement multiple, două sau trei persoane pot deține titlul de dockmaster. În acest caz, fiecare maestru ar avea controlul asupra docului propriu și va raporta direct la managerul portului de agrement.

Multe îndatoriri

Dockmasterul este responsabil pentru operațiunile zilnice ale stațiilor de agrement. Trebuie să se asigure că toate docurile sunt bine întreținute și sigure. El supraveghează închirierea de cârlige și garantează că ambarcațiunile respectă toate regulile și regulamentele marine. De asemenea, dockmasterul poate supraveghea debarcarea uscată a bărcilor pentru depozitarea în timpul iernii. Un dockmaster senior asigură, de asemenea, instruirea și supravegherea personalului de întreținere și a personalului de întreținere al portului junior.

calificări

Un dockmaster ar trebui să aibă cunoștințe de navigație generală, care include reguli de plimbare cu reguli de navigație, tehnici de navigație de bază și tehnici de ancorare în larg și în larg. Această persoană trebuie să aibă, de asemenea, o înțelegere solidă a operațiunilor de agrement. Ar putea să dețină o diplomă în managementul maritim sau în certificări, cum ar fi Managerul marin certificat (CMM) sau un certificat de exploatare marină.

Salariu

Salariul unui dockmaster variază în funcție de mărimea portului de agrement și de partea țării. Potrivit site-ului de locuri de muncă Într-adevăr, un dockmaster în Knoxville, Tennessee, a câștigat 35.000 dolari în iunie 2014. În Redondo Beach, California, salariul este de 39.000 dolari; în Washington DC, 44.000 $; în Greenwich, Connecticut, media este de 49.000 de dolari.