Definirea managementului ospitalității

Termenul "managementul ospitalității" se referă la o serie de ocupații și practici profesionale asociate cu administrarea hotelurilor, stațiunilor și a altor tipuri de cazare.

Tipuri de locuri de muncă

Titlurile de locuri de muncă asociate în mod obișnuit cu managementul ospitalității includ: manageri de birou, directori executivi, manageri de evenimente, manageri de venituri, manageri de catering, director de camere și alte titluri.

$config[code] not found

responsabilităţi

Responsabilitățile managementului hotelului depind de hotel și de tipul locului de muncă. Cu toate acestea, obiectivul general al locurilor de muncă în domeniul managementului ospitalității este de a gestiona operațiunile zilnice, financiare, de personal și de servicii pentru clienți ale unui hotel, stațiune, spa, cabană, han sau alte locuințe.

cerinţe

Cerințele pentru locurile de muncă în managementul ospitalității depind de tipul și rangul de loc de muncă și tipul de companie. Mulți directori generali ai hotelului au grade de colegiu în managementul ospitalității, în afaceri sau într-un domeniu conex. Directorii de venituri au adesea diplome de colegiu în domeniul finanțelor. Experiența în domeniu poate înlocui educația formală.

Perspective de locuri de muncă

Ocuparea managerilor de cazare este de așteptat să crească cu 5% între 2008 și 2018, ceea ce este mai lent decât media națională pentru toate locurile de muncă.

Compensare

Potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA, salariul mediu anual pentru toți managerii de cazare a fost de 45.800 de dolari.