Descrierea postului de vânzări industriale

Vânzările industriale reprezintă o ocupație care implică vânzarea de produse industriale către întreprinderi sau persoane fizice dintr-un anumit teritoriu sau regiune. Unii angajatori se referă la acești profesioniști ca ingineri de vânzări sau reprezentanți ai vânzărilor industriale. Această ocupație se regăsește în industrii precum organizațiile de producție, distribuție și furnizare industrială.

Educaţie

Cerințele educaționale variază în funcție de cât de tehnice sunt produsele industriale. Unii angajatori au nevoie de o diplomă de licență într-o disciplină tehnică, cum ar fi inginerie, iar unii pot solicita doar o diplomă de liceu sau GED. Cei care nu au studii tehnice pot necesita timp suplimentar pentru a învăța produse sau servicii. Angajatorul poate solicita personalitate și evaluări tehnice pentru a se asigura că candidații pot îndeplini responsabilitățile postului.

$config[code] not found

calificări

Acești profesioniști trebuie să aibă o aptitudine tehnică pentru a vinde cu succes produsele și serviciile industriale. Angajatorii caută persoane cu excelente abilități interpersonale și cei care sunt auto-motivați. Un profesionist în vânzări industriale ar trebui să fie orientat spre obiectiv, competitiv, persuasiv și să aibă capacitatea de a lucra individual și într-un mediu de echipă.

responsabilităţi

Responsabilitățile includ solicitarea de clienți potențiali și deplasarea la locațiile clienților pentru a vinde produsele sau serviciile unei organizații. Aceasta necesită găsirea de oportunități de vânzări, contactarea multor clienți potențiali, demonstrarea produsului industrial sau a serviciului și închiderea vânzării cu clientul. După efectuarea vânzării, acești profesioniști creează o comandă de cumpărare sau primesc o plată de la client și aranjează clientul să primească produsele sau serviciile în timp util. Mulți dintre acești profesioniști continuă să asiste clientul cu orice întrebări sau preocupări după vânzare. Împreună cu responsabilitățile de vânzări, profesionistul în vânzări industriale este responsabil pentru crearea de rapoarte de vânzări, menținerea dosarelor și revizuirea produselor concurente și a noilor produse ale angajatorului pentru a rămâne competitivă.

consideraţii

Mulți profesioniști în vânzările industriale sunt obligați să călătorească frecvent și să mențină un teritoriu mare, uneori în mai multe state sau la nivel național. În multe cazuri, această ocupație necesită și ore îndelungate, deoarece cele mai multe vânzări sunt efectuate în timpul programului regulat de lucru. Alte responsabilități, cum ar fi raportarea vânzărilor și întreținerea dosarelor, sunt finalizate în timpul orelor nelucrătoare.

Salariu

Salariul poate varia pe scară largă pentru acest tip de ocupație. Unii angajatori plătesc numai comision, în timp ce alții oferă un salariu de bază, precum și bonus și comision bazat pe veniturile din vânzări. În iunie 2010, CBSalary enumeră un salariu mediu național de 63.415 dolari pe an pentru această ocupație.