Fiind un analist de prețuri

Stabilirea unui preț competitiv poate fi o provocare pentru majoritatea afacerilor. Vrei să concurezi cel puțin cu concurenții tăi, dar încă să vinzi la un preț care să poată transforma un profit. Pentru a ajunge la un număr bun, puteți să-l bazați pe costuri, cereri, ceea ce vă taxează concurenții sau puteți angaja întotdeauna un analist de prețuri, care utilizează toți acești factori și mai mult pentru a ajunge la o sumă.

Educaţie

Analiștii de prețuri - precum și alți analiști de cercetare de piață - de obicei au nevoie de cel puțin o diplomă de licență pentru a ateriza locul de muncă. Gradele variază, dar cele mai aplicabile includ cercetarea pieței, statistici, matematică și administrarea afacerilor. Dacă sunteți în prezent la școală, luați în considerare studiile de marketing, economie, psihologie, sociologie și metode de cercetare, care sunt folosite la stabilirea structurilor de prețuri, la evaluarea comportamentului de cumpărare și la determinarea prețurilor promoționale. În plus față de o diplomă de licență, mulți angajatori caută candidați cu un MBA sau un alt grad de absolvent, cum ar fi cercetarea de piață, statistici sau economie.

$config[code] not found

Experienţă

În timp ce intrați în rolul unui analist de prețuri din colegiu nu este nemaiauzit, mulți angajatori caută candidați cu experiență de muncă anterioară în industrie. Dacă ați ocupat o poziție care a colectat date, a analizat date sau a abordat extragerea datelor și manipularea datelor, veți avea experiența de bază pentru a lucra ca analist de prețuri. Un stagiu în cercetarea pieței, marketing sau vânzări se poate dovedi, de asemenea, benefic pentru analistul aspirant.

Atribuțiile

Ca și în cazul oricărui loc de muncă, taxele variază de la angajator, dar veți fi întotdeauna implicați în stabilirea prețului produselor sau serviciilor. Cum ajungeți la un număr este adesea prin colectarea, conversia și analizarea datelor, indiferent dacă sunt consumatori, concurenți sau mărci. Veți analiza tendințele pieței, condițiile pieței, analizele de prețuri, comportamentul de cumpărare, comportamentul consumatorilor, ofertele promoționale, analiza costurilor și pătrunderea pe piață, printre alte analize. De acolo, veți lucra cu o echipă de oameni de la marketing la vânzări pentru finanțare și vă recomandăm cea mai bună structură de prețuri pentru a concura cu alte produse de pe piață.

Salariu

În 2011, jumătate din toți analiștii de cercetare de piață, care includ analiști de stabilire a prețurilor, au câștigat cel puțin 67.130 dolari pe an, potrivit Biroului Statistic al Muncii din SUA. Primele 10% dintre persoanele care au câștigat au plătit 112.560 de dolari pe an, în timp ce cele mai mici 10% au făcut anual 33.490 dolari, în funcție de BLS.

2016 Informații salariale pentru analistii de piață

Analistii de cercetare de piata au obtinut un salariu mediu anual de 62.560 dolari in 2016, potrivit Biroului de Statistica a Muncii din SUA. Pe segmentul scăzut, analiștii de cercetare de piață au câștigat un salariu de 25 de percentile de 45.550 dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 88.260 de dolari, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 595.400 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca analiști de cercetare de piață.