Descrierea postului de facilitator

A fi capabil să vorbești eficient în fața unui grup este o abilitate importantă pentru orice loc de muncă, spun profesioniștii de la Ohio State University. Mulți oameni, totuși, sunt îngroziți să se adreseze grupurilor mari de oameni. Dacă sunteți unul dintre puținii indivizi care așteaptă cu nerăbdare să vorbească în public, în loc să se teamă de frică ori de câte ori cineva menționează un podium, poate doriți să vă gândiți la o carieră de facilitator.

Educație și experiență

Majoritatea angajatorilor au nevoie de facilitatori pentru a obține o diplomă de licență. În plus, deoarece aceasta nu este o poziție la nivel de intrare, persoanele interesate să candideze pentru posturi de facilitator ar trebui să aibă o experiență semnificativă în rolurile de conducere și / sau în managementul proiectelor.

$config[code] not found

Aptitudini

Facilitatorii trebuie să aibă abilități puternice de conducere. Ei ar trebui să fie capabili să-i învețe pe alții și să comunice eficient. În plus, trebuie să fie capabili să gestioneze bine situațiile dificile.

Atribuțiile

Facilitatorii trebuie să servească drept modele profesionale. Deoarece conduc adesea grupuri, trebuie să fie capabili să conducă în mod eficient discuțiile și să discute problemele potențial dificile într-o manieră profesională. O altă responsabilitate a lor este formarea sau învățarea altora. În plus, trebuie să-i îndrume pe alții prin activități de leadership sau de grupare.

Mediu de lucru

Acești profesioniști lucrează de obicei cu grupuri mari de oameni. Pot fi obligați să lucreze ore non-tradiționale.

Salariu

Potrivit unui sondaj efectuat de Indeed.com, facilitatorul mediu care lucrează în Statele Unite a adus 62.000 dolari pe an începând cu anul 2010. Ca și în cazul tuturor informațiilor salariale, aceste cifre pot varia însă în mod semnificativ în funcție de angajator, locația geografică și anii de experiență.

2016 Informații salariale pentru lucrătorii de recreere

Lucrătorii de recreere au obținut un salariu mediu anual de 23.870 de dolari în 2016, potrivit Biroului de Statistică a Muncii din SUA. La un nivel scăzut, lucrătorii din domeniul recreației au câștigat un salariu de 25 de percentile de 19.780 de dolari, adică 75% au câștigat mai mult decât această sumă. Cel de-al 75-lea salariu percentilă este de 31.310 $, adică 25% câștigă mai mult. În 2016, 390.000 de persoane au fost angajate în S.U.A. ca lucrători de recreere.