Descrierea postului pentru un manager de caz

Gestionarea cazurilor în domeniul sănătății este coordonarea îngrijirii persoanelor care sunt bolnavi fizic sau psihic, pentru a se asigura că primesc serviciile de care au nevoie. Aceasta poate include promovarea pentru client, recomandări pentru îngrijire și servicii, planificarea tratamentului și educația pacientului. Asistenții sociali de serviciu direct sunt adesea și administratori de caz, deoarece aceștia sunt instruiți special pentru acest rol. De asemenea, asistenții medicali înregistrați iau frecvent rolurile de gestionare a cazurilor. Salariile variază în funcție de disciplină.

$config[code] not found

Abilități și caracteristici personale

Managerii de caz trebuie să aibă excelente abilități de comunicare să intervină clienților și să colaboreze cu alte sectoare de sănătate și servicii comunitare. Ei au nevoie de compasiune și empatie să se ocupe de persoanele care se află în situații stresante și trebuie să-și poată organiza activitatea și să gestioneze mai multe detalii pentru a asigura clienților să primească serviciile de care au nevoie în timp util. În plus, managerii de caz trebuie să poată susține clienții și să negocieze pentru a obține servicii. Abilități de gândire critică ajuta managerii de caz să analizeze și să rezolve problemele.

Setări de lucru și clienți

Case managerii lucrează la organizațiile de servicii comunitare, spitalele, spitalele și spitalele de sănătate mintală, instituțiile de sănătate publică sau de îngrijire rezidențială, precum și companiile de asigurări. Unii manageri de caz ar putea lucra numai cu pacienți complicați dintr-un spital de îngrijire medicală acut pentru a le ajuta să treacă de la îngrijirea bolnavilor la reabilitarea, îngrijirea ambulatorie sau acasă, în timp ce alți manageri de caz ar putea lucra cu aceiși clienți pe termen lung și în multe situații. Acești clienți au în mod obișnuit boli cronice sau probleme de sănătate mintală care necesită mai multe servicii.

Sarcinile și responsabilitățile zilnice

Primul pas în procesul de management al cazului este interviul clientului. Membrii familiei sau îngrijitorii pot fi de asemenea implicați în procesul de interviu. Managerul de caz analizează înregistrările legate de tratamentul medical sau serviciile anterioare de sănătate și dezvoltă un plan de îngrijire cu pacientul și familia. Obiectivele sunt individualizate pacientului și pot include orice, de la aplicarea pentru ajutor financiar sau găsirea locuinței la asigurarea unui medic primar pentru client.

Managerul de caz ar putea susține un client prin educarea altor furnizori de asistență medicală cu privire la punctele forte și punctele slabe ale clientului, asigurarea accesului la servicii sau prevenirea discriminării. Unii manageri de caz supraveghează o echipă de management al cazurilor și au sarcini administrative cum ar fi personalul de formare sau efectuarea de evaluări ale personalului.

Educație și licențiere

Asistenții sociali au nevoie de un minim de diplomă de licență, în timp ce asistenții medicali pot avea un grad asociat, o diplomă de îngrijire medicală sau o diplomă de licență. În timpul procesului educațional, managerii de caz trebuie să fi încheiat experiență în teren în ceea ce privește managementul, sănătatea sau sănătatea comportamentală. Societatea de administrare a cazurilor din America sau CMSA observă că managerii de caz trebuie să aibă licența sau certificarea necesare într-o disciplină medicală sau de servicii umane pentru a efectua o evaluare independentă. Toate statele solicită acordarea de licențe asistenților medicali, în timp ce lucrătorii sociali pot fi licențiați sau certificați, în funcție de stat.

Certificare și salarii

Managerii de caz au mai multe opțiuni de certificare în domeniu, deși certificarea nu este neapărat necesară. Multe organizații oferă certificarea managementului cazurilor, inclusiv CMSA, Academia Națională de Manageri de Îngrijire Certificat și Centrul Credentialing al Asistenților Americani.

Site-ul de locuri de muncă Într-adevăr rapoarte că salariul mediu anual pentru un manager de caz în 2015 era de 51.000 $. În comparație, Biroul de Statistică a Muncii constată că salariile din asistența medicală înregistrată în 2013 au fost în medie de 68.910 dolari, în timp ce salariile angajaților sociali au variat de la 44.420 dolari la 52.520 dolari pe an, în funcție de specialitate.