Descrierea postului pentru un tehnician magazin

Un tehnician de magazin efectuează diverse activități de testare, reparare și întreținere sub conducerea unui supraveghetor. Tehnicianul poate de asemenea să opereze mașini automate și să ajute inginerii să testeze echipamente noi.

Sarcini

Atribuțiile variază în funcție de industrie, dar sunt aproape întotdeauna de natură tehnică. De exemplu, un tehnician de magazin care lucrează pentru o companie de transport pregătește înregistrări de vehicule, efectuează inspecții de siguranță pe mașini și echipamente și asigură că procedurile de siguranță respectă politicile companiei. De asemenea, tehnicianul operează mașinile de prelucrare a metalelor și repară ansamblurile pneumatice pentru a îndeplini cerințele de funcționare.

$config[code] not found

Aptitudine și instrumente

Potrivit O * NET OnLine, un tehnician de magazin trebuie să dețină abilități de întreținere a echipamentului, aptitudini de operare și control și capacitatea de a instala utilaje. Pentru a îndeplini eficient sarcinile necesare, tehnicianul folosește adesea echipamente de lipit, voltmetre electronice, poduri, microscoape și osciloscoape.

Gradul de cerințe și compensații

Pentru a ocupa un post vacant de tehnician de magazin, angajatorii preferă, în general, candidații care au o diplomă de liceu sau o diplomă de asociat dintr-o școală profesională. Persoanele cu experiență au perspective mai bune de angajare în domeniu. Salariul mediu anual pentru un tehnician de magazin a fost de 36.000 de dolari începând cu 2010, potrivit site-ului Indeed, un site de date privind cariera.